Czwartek, 31.08.2017 r

Yusup Abdusalamov: "Na igrzyskach w Tokio będziemy mieć mocną ekipę"

Wywiad z trenerem kadry narodowej w zapasach w stylu wolnym Yusupem Abdusalamovem

- Panie trenerze, jesteśmy po Mistrzostwach Świata. Styl wolny, podobnie jak styl klasyczny i zapasy kobiet, zdobył medal dla Polski na za sprawą drugiego miejsca Murada Gadzhieva. Jest Pan zadowolony z tego występu?

- Nie można być niezadowolonym z drugiego miejsca na Mistrzostwach Świata. Dzięki Bogu mamy srebrny medal. Z drugiej strony czuję lekki niedosyt, że Murad tej finałowej walki nie wygrał. Na kilku poprzednich zawodach Gadzhiev zawsze był wyżej w klasyfikacji generalnej od Gruzina, z którym walczył w finale. Szkoda. Można powiedzieć, że taktycznie przegraliśmy tę walkę. Moim zdaniem dwa punkty, jakie przeciwnik otrzymał w jednej z akcji, zostały przyznane niesłusznie. Cały czas powtarzaliśmy Muradowi  - uważaj na kontrataki. W drugiej rundzie Gruzin wykonał zejście i walka zakończyła się jego sukcesem.

- Murad Gadzhiev wywalczył srebro, a jak Pan ocenia pozostałych zawodników, którzy startowali we Francji?

- W kategorii 74 kg wystąpił Andrzej Sokalski. Pierwszy raz startował na tak poważnej imprezie. Musi jeszcze popracować nad psychiką, nad radzeniem sobie z presją. Widać było, że jest mocno zestresowany. Można powiedzieć, że przez to pokazał niewielki procent swoich możliwości. Czas pracuje na jego korzyść i mam nadzieję, że w każdym kolejnym starcie będzie lepiej. Zbyszek Baranowski (86 kg) zrobił kolejny krok do przodu. Pod względem psychologicznym, taktycznym i fizycznym, to jest coraz lepszy zawodnik. Zbyszek potrafi każdego przeciwnika zamęczyć. Tak było z Amerykaninem, który po walce z naszym zapaśnikiem, nie miał sił w kolejnym pojedynku. Baranowski z każdym dniem jest coraz lepszym zawodnikiem, świadomym swoich możliwości. Na igrzyskach w Tokio powinien być w super formie, predysponującej do zajęcia bardzo wysokiego miejsca. We Francji w wadze 97 kg startował Mateusz Filipczak. Z siedmiu ostatnich zgrupowań ten zawodnik uczestniczył z różnych względów tylko w trzech. Stąd i wynik taki, a nie inny na mistrzostwach. Ten chłopak ma bardzo duży potencjał. Jeżeli w najbliższym czasie będzie uczestniczył w całym cyklu szkoleniowym, ma szansę na naprawdę dobre wyniki. Wierzę, że jeszcze nie raz będziemy się cieszyć po udanych startach tego zawodnika. Wszystko jest przed nim. Potrzebna jest jednak systematyczna praca. W wadze ciężkiej wystąpił Robert Baran. Ważył trochę więcej niż na Mistrzostwach Europy. Waga poszła do góry trochę za szybko. Robert przybrał na masie praktycznie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i to odbiło się na jego dyspozycji we Francji. Na zawodach przegrał z mistrzem Azji i czołowym zawodnikiem świata, reprezentantem Kirgizji. O Roberta jestem jednak bardzo spokojny. Jego czas jeszcze nadejdzie. Podsumowując, jeżeli będziemy pracować tak jak do tej pory i jeszcze coś do tego dołożymy, to na igrzyskach w Tokio będziemy mieć mocną ekipę.

Zapasy sportem wszzystkich dzieci
Materialy dyddaktyczno szkoleniowe

Partnerzy

Uww tournaments

Ziolkowski2013
Pytlasinski2013
Polandopen2013