Niedziela, 12.09.2021 r

XCI MISTRZOSTWA POLSKI SENIORÓW W ZAPASACH W STYLU KLASYCZNYM

GENERALNIE FAWORYCI NIE ZAWIEDLI!!

W Kostrzynie nad Odrą dobiegły końca XCI Mistrzostwa Polski  Seniorów w zapasach w stylu klasycznym. Na starcie ujrzeliśmy 113 zawodników z 23 klubów. Pięciu klasyków: Mateusz Szewczuk (63kg), Gevorg Sahakyan (72kg), Edgar Babayan (82kg), Arkadiusz Kułynycz (87kg), Rafał Krajewski (130kg) powtórzyło ubiegłoroczny sukces i zdobyło złote medale 91.MP. O dużą niespodziankę postarał się Przemysław Piątek, który pewnie zwyciężył w kategorii 60kg. Zawodnik RCSZ Olimpijczyk Radom na co dzień trenuje w macierzystym klubie i nie jest objęty centralnym szkoleniem, a jednak w Kostrzynie przypomniał sobie jak się zdobywa krajowy czempionat i po czterech zwycięstwach złoty medal MP zawisł na jego szyi. Podobać mógł się również piąty junior świata- Arslambek Selimov (60kg)- Klub Sportowy Wschód, który w drugiej rundzie pokonał siedmiokrotnego medalistę MP, Michała Tracza WKS Śląsk Wrocław - Sekcja Zapaśnicza Wielkie brawa należą się również walczącemu trenerowi RCSZ Olimpijczyk Radom, Łukaszowi Fafińskiemu, który na kostrzyńskich matach zdobył swój 14 medal MP. Drużynowo sukces odnieśli, podobnie jak przed rokiem zawodnicy RCSZ Olimpijczyk Radom deklasując w klasyfikacji generalnej pozostałe zespoły.

55kg (5 zaw.)

Niespodziewanym zwycięzcą tej kategorii został Grzegorz Hildebrand UKS Olimpijczyk Kędzierzyn-Koźle, którego największym do tej pory sukcesem był tytuł wicemistrzowski zdobyty w krajowym czempionacie juniorów. Tegoroczny mistrz Polski przez turniej przeszedł jak burza odprawiając z kwitkiem kolejnych czterech przeciwników. W całym turnieju Hildebrand nie stracił ani jednego punktu technicznego, a wszystkie swoje pojedynki wygrał przed czasem.

1 Grzegorz Hildebrand UKS Olimpijczyk Kędzierzyn-Koźle

2 Piotr Puchalski RCSZ Olimpijczyk Radom

3 Mateusz Ropiak ZLKS Zagłębie Wałbrzych

3 Abdul Rokhman Magamadov Sekcja zapaśnicza "SSA Legia 1926 Warszawa"

60kg (11zaw.)

O dwóch medalistach tej kategorii już pisaliśmy.

1 Przemysław Piątek RCSZ Olimpijczyk Radom

2 Oliwier Skrzypczak Akademia Zapasów Nowy Tomyśl

3 Arslambek Salimov Klub Sportowy Wschód Białystok

3 Grzegorz Kunkel RCSZ Olimpijczyk Radom

63 kg (6 zaw.)

23-letni zawodnik Unii Racibórz, Mateusz Szewczuk ustrzelił w tym roku mistrzowski dublet. W marcu zdobył złoto w krajowym czempionacie młodzieżowców, a w Kostrzyniu obronił tytuł mistrzowski wśród seniorów. Raciborzanin w całym turnieju stoczył trzy zwycięskie pojedynki, które rozstrzygnął przed czasem nie tracąc punktu technicznego. W finale podobnie jak przed rokiem spotkał się z Dawidem Szkodzińskim z tą różnicą jednak, że w Radomiu wynik był (13:4), a w Kostrzynie (8:0).

1 Mateusz Szewczuk- MKZ UNIA RACIBÓRZ

2 Dawid Szkodziński- AKS Piotrków Trybunalski

3 Kvicha Tchitava KS Sobieski Poznań

3 Sebastian Nowicki- SKS Unia Swarzędz

67kg (14 zaw.)

Była to jedna z najliczniej obsadzonych kategorii tych mistrzostw, w której aktualny wicemistrz Europy, Mateusz Bernatek AKS Piotrków Trybunalski w cuglach zdobył swój drugi w karierze tytuł mistrzowski. Piotrkowianin w całym turnieju stoczył cztery pojedynki, w których zdobył aż 34 punkty techniczne tracąc zaledwie jeden. Kartuzianin Aleksander Mielewczyk powtórzył ubiegłoroczny wynik, zostając po raz drugi w karierze brązowym medalistą MP.

1 Mateusz Bernatek AKS Piotrków Trybunalski

2 Salman Khucheev Sekcja zapaśnicza "SSA Legia 1926 Warszawa"

3 Kamil Czarnecki MKZ UNIA RACIBÓRZ

3 Aleksander Mielewczyk Gks Cartusia

72 kg (12 zaw.)

Tu zwyciężyć mógł tylko Gevorg Sahakyan, który nie zawiódł oczekiwań swoich kibiców i po raz czwarty w karierze zdobył tytuł mistrzowski. W drodze na najwyższy stopień podium Gevorg pokonał czterech rywali nie tracąc ani jednego punktu technicznego. Z dobrej strony pokazał się 19-letni Kevin Metel, który w swoim pierwszym dorosłym starcie wywalczył od razu tytuł wicemistrza Polski.

1 Gevorg Sahakyan Gks Cartusia

2 Kevin Metel UKS Olimpijczyk Kędzierzyn-Koźle

3 Mateusz Kasprzak Zapaśniczy Klub, KS Pogoń Ruda Śląska

3 Jakub Wychowanek AKS Piotrków Trybunalski

77 kg (16 zaw.)

Najbardziej wyrównana kategoria 91.MP, w której wystąpiło 16 zawodników. Najlepszym okazał się Patryk Bednarz RCSZ Olimpijczyk Radom, który podobnie jak jego lżejszy kolega (Mateusz Szewczuk) w tym roku ustrzelił mistrzowskiego dubleta. W Kostrzynie radomianin musiał stoczyć cztery pojedynki z których trzy zakończył przed czasem. Jednak w drugiej rundzie musiał się niezle namęczyć w pojedynku z Ivanem Nalypiukiem. Wynik 5:4 dla Bednarza świadczy jak zacięty i wyrównany był ten pojedynek. Nalypiuk ostatecznie zajął trzecie miejsce. W pojedynku o tytuł mistrza Polski Bednarz (8:0) pokonał bardzo zdolnego Piotra Duka.

1 Patryk Bednarz RCSZ Olimpijczyk Radom

2 Piotr Duk UKS Olimpijczyk Kędzierzyn-Koźle

3 Michał Kośla RCSZ Olimpijczyk Radom

3 Iwan Nalypiuk AZS AWF Warszawa-zapasy

82kg (12 zaw.)

Poznaniak Edgar Babayan to uznana marka co potwierdził na kostrzyńskich matach. Ten doświadczony zawodnik po raz siódmy w karierze stanął na najwyższym stopniu podium MP. W drodze do tytułu Edgar musiał wygrać z czterema rywalami.

1 Edgar Babayan KS Sobieski Poznań

2 Bartłomiej Klimek RCSZ Olimpijczyk Radom

3 Damian Cierlik AKS Piotrków Trybunalski

3 Islam Aliev AZS AWF Warszawa-zapasy

87kg (12 zaw.)

Arkadiusz Kułynycz - RCSZ Olimpijczyk Radom, wychowanek Kazimierza Wanke, tak jak można było przypuszczać okazał się najlepszym zawodnikiem w tej kategorii. Siedmiokrotny mistrz Polski nie pozostawił żadnych złudzeń swoim przeciwnikom, kto jest królem tej wagi. Jedynymi, którzy się mogli postawić Arkowi byli Szymon Szymonowicz i Michał Dybka. Jednak tego dnia na Arka nie było mocnych i obu panów radomianin pokonał: pierwszego (7:0), a drugiego (8:0).W finałowym boju Arek również wysoko (7:0) ograł kolegę klubowego, Wojciecha Kańskiego.

1 Arkadiusz Kułynycz RCSZ Olimpijczyk Radom

2 Wojciech Kański RCSZ Olimpijczyk Radom

3 Szymon Szymonowicz Cement-Gryf Chełm

3 Łukasz Fafiński RCSZ Olimpijczyk Radom

97 kg (12 zaw.)

Pod nieobecność brązowego medalisty olimpijskiego z Tokio Tadka Michalika tytuł mistrzowski zdobył jego sparingpartner i kolega klubowy, Gerard Kurniczak. Poznaniak w drodze po swój pierwszy dorosły tytuł musiał stoczyć cztery zwycięskie pojedynki i już może przymierzać reprezentacyjny dres na MŚ w Oslo.

1 Gerard Kurniczak KS Sobieski Poznań

2 Chingiz Samadov WKS Śląsk Wrocław - Sekcja Zapaśnicza

3 Jakub Antoszewski AZS AWF Warszawa-zapasy

3 Patryk Kamiński AZS AWF Warszawa-zapasy

130 kg (13 zaw.)

Rafał Krajewski Sekcja zapaśnicza "SSA Legia 1926 Warszawa" okazał się bezkonkurencyjny w kategorii najcięższej. Syn srebrnej medalistki olimpijskiej (1980) w skoku wzwyż, Urszuli Kielan, nie pozostawił cienia szansy swoim przeciwnikom, pokazując im kto rządzi w superciężkiej wadze. Warszawiak po dwóch pewnych zwycięstwach w eliminacjach w finałowym boju nie dał najmniejszych szans Tomaszowi Wawrzyńczykowi pokonując go przez przewagę techniczną.

1 Rafał Krajewski Sekcja zapaśnicza "SSA Legia 1926 Warszawa"