Poniedziałek, 15.02.2021 r

WALENTYNKOWY PUCHAR POLSKI SENIOREK W ZAPASACH

W dniu 14.02.2021 r. w Poznaniu odbył się Puchar Polski Seniorek. W turnieju wystartowało 80 zawodniczek z 27 krajowych klubów. Ujrzeliśmy 137 pojedynki z których ponad połowa zakończyła się wygranymi przez przewagi techniczne. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie tak sportowym jak i organizacyjnym i w tym miejscu należą się słowa uznania dla gospodarzy zawodów ( Sobieski Poznań) za wzorowo zorganizowany weekendowy zapaśniczy maraton ( sobota - Memoriał Bogdana Brody, niedziela - Puchar Polski). Klubowy Puchar Polski zdobyły tygrysice Gryfa Chełm, potwierdzając swoją wieloletnią dominację na krajowych matach.

O podsumowanie pucharowego turnieju poprosiliśmy trenera reprezentacji kobiet w zapasach- Piotra Krajewskiego

Dla naszych zapaśniczek był to bardzo ważny turniej. W kategorii 50 kg (Iwona Matkowska – WKS Grunwald Poznań), 62 kg (Katarzyna Mądrowska – Feniks-Pesta Stargard), 68 kg (Agnieszka Wieszczek – Kordus – WKS Grunwald Poznań), wywalczyły sobie prawo wyboru jednego z turniejów kwalifikacyjnych do Igrzysk. Pierwszy z nich rozegrany zostanie w Budapeszcie w dniach 19-21.03.2021 r. drugi natomiast w Sofii  w dniach 06-09.05.2021 r. Zawodniczki które chcą wywalczyć paszport do Tokio musza być finalistkami jednego z tych turniejów.

Widzowie bacznie obserwowali zmagania dziewcząt w kategoriach w których nasz kraj ma już kwalifikacje na Igrzyska, mianowicie 53 oraz 57 kg. W pierwszej z nich wygrała Katarzyna Krawczyk (Cement – Gryf Chełm). Wszystkie swoje pojedynki zwyciężyła zdecydowanie nie tracąc punktu technicznego w całych zawodach. Zwycięstwo w Pucharze Polski daje Kasi Krawczyk prawo reprezentowania kraju w kategorii 53 kg podczas Mistrzostw Europy, które zostaną rozegrane w Warszawie w dniach 19-25.04.2021 r. W kategorii do 53 kg zabrakło Roksany Zasiny, która nie mogła walczyć z powodu kontuzji stawu łokciowego. Uraz którego zawodniczka doznała na zgrupowaniu w Wałczu na krótki czas wyłączy zawodniczkę z rywalizacji. Miejmy nadzieję, że Roksana w miarę szybko przejdzie okres rehabilitacji i wróci na matę.

W kategorii do 57 kg zawodniczki stoczyły pasjonujące pojedynki. Zwyciężczynią tej kategorii została zawodniczka Cementu – Gryf Chełm, Angelina Lysak. Zawodniczka ta podobnie jak Katarzyna Krawczyk pewnie wygrała swoje pojedynki. Angelina z początkiem bieżącego roku dołączyła do kadry Polski. Stara się obecnie o prawo stałego pobytu. Po zakończeniu wszystkich formalnych procedur urzędowych, zawodniczka będzie mogła reprezentować Polskę na najważniejszych imprezach sportowych w tym ME, MŚ prócz IO. Bardzo dobrze w tej kategorii zaprezentowały się również Jowita Wrzesień, Patrycja Gil oraz Magdalena Głodek. Rywalizacja w tej kategorii była o tyle ciekawa, że wszystkie zawodniczki walczyły ze sobą w systemie każda z każdą. Pojedynki były zacięte i niezwykle wyrównane.

Miłą niespodziankę sprawiła wszystkim Katarzyna Mądrowska, która wygrała rywalizację w kategorii do 62 kg. Kasia przez ostatnie kilka miesięcy zmagała się z dość poważnymi problemami zdrowotnymi. Do szkolenia centralnego wróciła w styczniu bieżącego roku. Uważam, że w zawodniczce tej drzemie ogromny potencjał. Bardzo podoba mi się jej nastawienie do realizacji zadań oraz dojrzałość.

W ostatnim czasie do kadry seniorek dołączyło kilka dziewcząt z grupy juniorek. Podczas Pucharu Polski jedna z nich Karolina Gackowska tryumfowała w kategorii do 59 kg.

Z bardzo dobrej strony pokazały się również Kamila Kulwicka oraz Wiktoria Chołuj , które rywalizowały w kategorii do 68 kg i uplasowały się na najniższym stopniu podium krajowego pucharu. Cieszę się bardzo z faktu, iż do szkolenia dołączyła Wiktoria Chołuj, która w ostatnim czasie przechodziła proces rehabilitacji po zabiegu stawu łokciowego. Kategoria do 68 kg za sprawą młodzieży staje się również jedną z silniejszych kategorii w naszym kraju. Zawodniczki te mają dobre wzorce i bardzo wymagające krajowe partnerki, mowa tu o Agnieszce Wieszczek – Kordus oraz Natalii Strzałce.

Po Pucharze zostajemy w Poznaniu korzystając z gościnności KS Sobieski i przez tydzień będziemy trenować na poznańskich matach. W dniach 25-28.02.2021 r. jedziemy na turniej na Ukrainę. Będzie to kolejny sprawdzian dla naszych zawodniczek, tym razem już w towarzystwie międzynarodowym. Bezpośrednio po zawodach wracamy na zgrupowanie do Szczyrku. W dniach 01-10.03.2021 wspólnie z reprezentacją Szwecji, Norwegii, Łotwy Estonii będziemy przygotowywać się do turnieju kwalifikacyjnego. Z przykrością musze dodać, że ze względu na wewnętrzne przepisy krajowe na zgrupowanie do Szczyrku nie dojadą wcześniej zgłoszone reprezentacje Niemiec i Francji.

KLASYFIKACJA MEDALOWA

50 kg

1. Iwona Matkowska - WZS WKS Grunwald Poznań

2. Ania Łukasiak - AZS AWF Warszawa Zapasy Kobiet

3. Agata Walerzak - MKZ UNIA RACIBÓRZ

3. Weronika Sikora - WZS WKS Grunwald Poznań

53 kg

1. Katarzyna Krawczyk - Cement-Gryf Chełm

2. Alicja Czyżowicz - Ludowy Klub Sportowy "Orzeł" Namysłów

3. Anastasiia Lebedieva - Cement-Gryf Chełm

3. Agata Kazimierczak - Klub Sportowy Bloczek Team Pelplin

55 kg

1. Paula Kozłow - MKZ UNIA RACIBÓRZ

2. Patrycja Strzelczyk - Klub Sportowy Bloczek Team Pelplin

3. Olha Padoshyk - Cement-Gryf Chełm

3. Julia Nowicka - Atletyczny Klub Sportowy Białogard - zapasy styl wolny

57 kg

1.  Anhelina Lysak - Cement-Gryf Chełm

2. Jowita Wrzesień- CSiR Zapasy Dąbrowa Górnicza

3. Patrycja Gil - WLKS Siedlce - Zapasy

3. Magda Głodek - Klub Sportowy Bloczek Team Pelplin

59 kg

1. Karolina Gackowska - ULKS GRYF Wojnowo

2. Aleksandra Witoś - Ludowy Klub Sportowy "Orzeł" Namysłów

3. Natalia Przezdzik - WLKS Siedlce - Zapasy

3. Oktawia Skraińska - ZTS Sokół Lublin

62 kg

1. Katarzyna Mądrowska - LKS Feniks PESTA Stargard

2. Aleksandra Wólczyńska - WZS WKS Grunwald Poznań

3. Natalia Kubaty - Z.K.S. "Slavia" Ruda Śląska

3. Paulina Danisz - Z.K.S. "Slavia" Ruda Śląska

65 kg

1. Małgorzata Małek - Cement-Gryf Chełm

2. Marlena Kister - ZTS Sokół Lublin

3. Karina Konarska - Cement-Gryf Chełm

3. Amelia Kuraszewska - Husaria Fight Team Kozielice/Warnice/Pyrzyce

68 kg

1. Agnieszka Wieszczek - WZS WKS Grunwald Poznań

2. Natalia Strzałka - Z.K.S. "Slavia" Ruda Śląska

3. Wiktoria Chołuj - Atletyczny Klub Sportowy Białogard - zapasy styl wolny

3. Kamila Kulwicka - Z.K.S. "Slavia" Ruda Śląska

72 kg

1. Patrycja Słomska - Z.K.S. "Slavia" Ruda Śląska

2. Paulina Martyka - MULKS JUNIOR Dzierżoniów

3. Patrycja Pochowska - ULKS GRYF Wojnowo

3. Urszula Piotrowska - Cement-Gryf Chełm

76 kg

1. Patrycja Sperka - MKZ UNIA RACIBÓRZ

2. Ewelina Kaczyńska - LUKS Warmia Lidzbark Warmiński - sekcja zapaśnicza

3. Anna Wawrzycka - MKS Czarni Połaniec

3. Anna Urbanowicz - Cement-Gryf Chełm

Trenerowi Krajewskiemu bardzo dziękujemy za profesjonalne podsumowanie pucharowego turnieju a wszystkim zawodniczkom i ich trenerom gratulujemy wywalczonych medali i życzymy wytrwałości w dążeniu do realizacji sportowych planów.

autor-artjan

link do artykułu na portalu facebook

 pogonwirusa   zbigniew baranowski   slajd
Ourchamps
Materialy dyddaktyczno szkoleniowe
Zapasy sportem wszzystkich dzieci
Pzz   non profit
Pwpw   baner

Partnerzy

Uww tournaments

Ziolkowski2013
Pytlasinski2013
Polandopen2013