Poniedziałek, 22.02.2021 r

W SIEDLCACH ZAKOŃCZYŁ SIĘ ZAPAŚNICZY PUCHAROWY MARATON.

Z udziałem 245 kadetów reprezentujących 68 klubów z całej Polski w Siedlcach dobiegł końca Puchar Polski w zapasach w stylu wolnym, będący jednocześnie eliminacją do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2021.

W dwudniowym zapaśniczym maratonie ujrzeliśmy aż 442 walki, z których 177 zakończyło się wygranymi przez przewagę techniczną, 170 przez położenie przeciwnika na łopatki i 95 na punkty. Zawody stały na wysokim poziomie sportowym. Widać było, że Ci młodzi gladiatorzy po prostu oddają swoje serca na macie. Widzieliśmy tu prawdziwy pokaz sztuki zapaśniczej z szeroką gamą chwytów i rzutów , wspaniałą obroną , elementy akrobatyki , pokaz charakteru ,ułańskiej fantazji , uporu ,nieustępliwości , sprytu zapaśniczego radości i łez smutku. Walki były nieprzewidywalne i należało każdy pojedynek śledzić do końca bowiem bywało tak , że np. jeden z faworytów kat. 110 kg, Ksawery Kamiński- Shark Łódz prowadząc pewnie 8;0 dał się nagle rzucić i położyć na łopatki. Drugim przykładem nieprzewidywalności był pojedynek w kat. wagowej 60 kg. Podopieczny Dawida Kreta, Dominik Jagusz, Zapaśniczy Klub Sportowy Koszalin był murowanym faworytem tej kategorii. Jednak w drugiej rundzie turnieju o mało nie doprowadził swojego trenera do palpitacji serca. W walce z zawodnikiem AKS Białogard, Szymonem Ligockim Dominik przegrywał już 1:8.Szymon już był w ogródku , już witał się z gąską prowadząc tak wysoko na punkty, jak nagle sprawy w swoje silne ręce wziął zawodnik z Koszalina i odrobił straty, zwyciężając ostatecznie 11:8 Pewnie Stephen King nie wymyśliłby lepszego scenariusza do swojej powieści. Brawa dla Dominika za charakter i wiarę w końcowy sukces. Ten młody wojownik pokazał, że zawsze trzeba wierzyć i walczyć do samego końca .Takich i innych zapaśniczych ,,horrorków,, było co nie miara w pucharowym turnieju . Cieszyć może również poziom wyszkolenia technicznego jaki prezentowali występujący podczas pucharu młodzi zawodnicy. Widać, że praca w klubach idzie w dobrym kierunku i oby tak dalej. Trzymamy kciuki.

Puchar Polski przechodzi do historii i w tym miejscu należą się słowa uznania i podziękowania organizatorom za perfekcyjnie przygotowanie zawodów w tych paskudnych, pandemicznych czasach.

Krótki przegląd poszczególnych kategorii:

45kg. (5zawodników)

Aktualny wicemistrz Polski młodzików Michał Szymański Zapaśniczy Klub Sportowy Koszalin udanie rozpoczął swoją przygodę w kadetach odnosząc pewne pucharowe zwycięstwo. Podopieczny Dawida Kreta w finale wypunktował (8:4) byłego (2019) mistrza Polski młodzików Wojciecha Skrabucha - ULKS BIZON (Milicz)

1. Michał Szymański - Zapaśniczy Klub Sportowy Koszalin

2. Wojciech Skrabucha - ULKS "Bizon" Milicz

3. Adrian Rogala - ZKS Stal Rzeszów Zapasy Styl Wolny

3.Niedzwiecki Oskar - Ludowy Klub Sportowy "Orzeł" Namysłów

48kg. (15 zawodników)

Zawodnik Orła Namysłów Adrian Sikora to 3-krotny Mistrz Polski młodzików. Również w kadetach, w pucharowym turnieju nie znalazł godnego siebie rywala, pewnie zwyciężając w swojej kategorii.

1. Adrian Sikora Ludowy Klub Sportowy "Orzeł" Namysłów

2. Roni Wójcik - L.U.K.S SUPLES Kraśnik

3. Rokicki Kamil - KZ Zieloni Stargard

3. Urban Wojciech - Wlks Nowe Iganie Siedlce

51kg.(16 zawodników)

Sporą niespodziankę sprawił Kacper Nowakowski LKS Ceramik Krotoszyn zwyciężając w finałowym boju (8:5) wyżej notowanego, mistrza OOM, Andrzeja Góreckiego ULKS GRYF Wojnowo

1. Kacper Nowakowski - LKS Ceramik Krotoszyn

2. Andrzej Górecki - ULKS GRYF Wojnowo

3. Berejowski Kacper - ZTS Sokół Lublin

3. Bender Wiktor - Ludowy Klub Sportowy "Orzeł" Namysłów

55kg. (30 zawodników)

Bezsprzecznie najlepszym zawodnikiem w tej kategorii okazał się gospodarz turnieju Igor Krawczyński, który przez turniej przeszedł jak burza odprawiając kolejnych swych rywali z przysłowiowym kwitkiem. Igor w pięciu turniejowych pojedynkach uzbierał aż 46 pkt. technicznych nie tracąc żadnego. Szacunek i brawa.

1. Igor Krawczyński Wlks Nowe Iganie Siedlce

2. Bartek Lis- Atletyczny Klub Sportowy Białogard - zapasy styl wolny

3. Bratosiewicz Bartek - Ludowy Klub Sportowy "Orzeł" Namysłów

3. Szewc Rafał - K.S. "Lotnik" Wrocław

60kg. (43 zawodników)

W tej najliczniej obsadzonej kategorii wszyscy czekali na pojedynek między faworytem - Dominikiem Jaguszem z Koszalina a Bartłomiejem Nowakowskim LKS Mazowsze Teresin Zapasy Styl Wolny

. Ten pierwszy, starszy jest aktualnym mistrzem OOM i bardziej doświadczonym zawodnikiem od swojego młodszego kolegi, który w swojej bogatej kolekcji (młodzika) ma zgromadzonych wiele tytułów mistrzowskich w stylu wolnym i klasycznym. Ci dwaj sportowcy spotkali się w fazie eliminacyjnej i po bardzo emocjonującym pojedynku wygrał ten bardziej doświadczony, zawodnik z Koszalina, który wygrał również cały turniej. Należy w tym miejscu jednak zaznaczyć, że dla Nowakowskiego był to pierwszy start w kategorii kadetów.

1. Dominik Jagusz - Zapaśniczy Klub Sportowy Koszalin

2. Kacper Łukasik - JLKS Olimp Janów Lubelski

3. Bartłomiej Nowakowski - LKS Mazowsze Teresin Zapasy Styl Wolny

3. Koczergo Kacper - Orzeł Karolewo

65kg (30 zawodników)

Zawodnik z Karolewa Maciej Szmyd, okazał się najlepszy w tej licznie obsadzonej kategorii wagowej. Maciej stoczył 5 zwycięskich pojedynków a finale rozprawił się z zawodnikiem z Warszawy Zelmkhanem Mutsukhaevem wygrywając przez przewagę techniczną.

1. Maciej Szmyd - Orzeł Karolewo

2. Zelmkhan Mutsukhaev- "UKS Zdrowy Targówek"

3. Michalak Eryk - L.U.K.S SUPLES Kraśnik

3. Ochroński Bratosz - Husaria Fight Team Kozielice/Warnice/Pyrzyce

71kg (39 zawodników)

Igor Szucki, zawodnik MLUKS Karlino został bezapelacyjnym zwycięzcą tej kategorii, wygrywając wszystkie swoje pojedynki przez przewagę techniczną.

1. Igor Szucki - MLUKS

2. Selerski Kacper - LKS Mazowsze Teresin Zapasy Styl Wolny

3. Kudyba Wiktor - ZKS Stal Rzeszów Zapasy Styl Wolny

3. Czemerys Maciej- ULKS "Bizon" Milicz

80kg. (30 zawodników)

W tej kategorii byliśmy świadkami bardzo zaciętego finału. Naprzeciw siebie stanęli Mateusz Pędzicki ZTA - Zgierskie Towarzystwo Atletyczne i Filip Błaszczyk KS.Shark Łódz. Obaj panowie przez turniej przeszli jak burza, wygrywając wszystkie swoje pojedynki przez przewagi techniczne. Dopiero w finale po bardzo zaciętym pojedynku minimalnie 3:2 zwyciężył Pędzicki zdobywając Puchar Polski.

1. Mateusz Pędzicki - ZTA - Zgierskie Towarzystwo Atletyczne

2. Filip Błaszyk - KS.Shark Łódz

3. Filip Szucki - MLUKS

3. Szatkiewicz Patryk - WZS WKS Grunwald Poznań

92kg (22 zawodników)

Taron Shahyinyan, brązowy medalista ostatniej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zasłużenie zwyciężył na siedleckich matach. W drodze na najwyższe pucharowe podium Taron musiał stoczyć pięć zwycięskich pojedynków.

1. Taron Shahyinyan - KS.Shark Łodz

2. Czarnota Aleksander - Z.K.S. "Slavia" Ruda Śląska

3. Skłodowski Bartosz - Wlks Nowe Iganie Siedlce

3. Tomala Błażej - Gks Piast Wola

110kg. (14 zawodników)

W tej najcięższej kategorii doszło do nie lada sensacji( porażka Kamińskiego) o której pisaliśmy na początku relacji. Niespodziewanym triumfatorem wśród najcięższych został Mateusz Pudłowski UKS Zapasy Gwardia, który wygrał cztery pucharowe walki a w finale nie dał szans Wojciechowi Hawrylczakowi MKS Rokita Brzeg Dolny - Zapasy. Rozgniewany Kamiński ostatecznie stanął na najniższym pucharowym podium.

1. Mateusz Pudłowski UKS Zapasy Gwardia

2. Wojciech Hawrylczak - MKS Rokita Brzeg Dolny - Zapasy

3. Ksawery Kamiński - KS.Shark ŁODZ

3. Patryk Miłecki - UKS Zapasy Kołobrzeg

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA :

1. - Ludowy Klub Sportowy "Orzeł" Namysłów

2. - Wlks Nowe Iganie Siedlce

3. - Zapaśniczy Klub Sportowy Koszalin i KS.Shark Łódz

KLASYFIKACJA WOJEWÓDZKA :

1. - ZACHODNIOPOMORSKIE

2. - MAZOWIECKIE

3. - DOLNOŚLĄSKIE

autor - artjan

link do artykułu na portalu facebook

 pogonwirusa   zbigniew baranowski   slajd
Ourchamps
Materialy dyddaktyczno szkoleniowe
Zapasy sportem wszzystkich dzieci
Pzz   non profit
Pwpw   baner

Partnerzy

Uww tournaments

Ziolkowski2013
Pytlasinski2013
Polandopen2013