Wtorek, 05.02.2019 r

Puchar Polski w Raciborzu za nami

W zawodach o Puchar Polski seniorów w zapasach w stylu klasycznym, które odbyły się w Rudniku/k Raciborza (01.02 - 02.02) wzięli udział praktycznie wszyscy najlepsi zawodnicy w kraju z medalistami mistrzostw Świata i Europy na czele. Dla naszych kadrowiczów, którzy przygotowują się do turniejów kwalifikacyjnych na Igrzyska Olimpijskie, był to pierwszy sprawdzian formy w tym sezonie.

W kategorii 55kg wygrał reprezentant Gruzji Bachana Putkaradze, który od tego roku będzie sparing-partnerem naszych zawodników w niskich kategoriach wagowych. Gruzin w finale pokonał Grzegorza Kunkela, Mistrza Ogólnopolskiej olimpiady Młodzieży z roku 2018. Brązowe medale zdobyli Miłosz Kuźnia MKZ Unia Racibórz, Krzysztof Jończyk z AKS Piotrków Trybunalski.

W kategorii 60kg triumfował Michał Tracz, który po emocjonującym pojedynku pokonał Przemysława Piątka. Brązowy krążki wywalczyli Dawid Ersetic oraz Kamal Kharabadze z Gruzji.

Filip Petrończak wygrał po raz pierwszy w karierze zawody Pucharu Polski Seniorów a w pokonanym polu pozostawił Dawida Szkodzińskiego. Na trzecim miejscu w kategorii 63kg uplasowali się Michał Twardowski i Cezary Nowak.

Jeżeli mamy liczyć na medale na najważniejszych międzynarodowych imprezach to zdecydowanie zawodnicy kategorii 67kg są w stanie nam to zapewnić. Swój prymat potwierdził nasz medalista Mistrzostw Świata z Budapesztu, Gevorg Sahakyan, który pokonał Dawida Karecińskiego. Brązowe medale zdobyli Roman Pacurkowski i Mateusz Bernatek.

W kategorii 72kg w bratobójczym pojedynku zawodników RCSZ Olimpijczyk Radom młodszy Bartłomiej Klimek rozprawił się Karolem Koślą. Na najniższym stopniu podium znaleźli się Ihor Zakharchuk i Gracjan Głogiewicz.

W wadze 77kg triumfował Edgar Babayan, który pokonał Maksyma Zakharchuka z AZS AWF Warszawa. Brązowe medale wywalczyli Piotr Duk i Michał Kośla.

Ogromnie cieszy zwycięstwo Szymona Szymonowicza w kategorii 82kg. Ten młody chłopak (rocznik 2000) zrobił przeogromny postęp pod okiem Edwarda Barsegjana. Zawodnik Cementu Gryf Chełm w pokonanym polu pozostawił niezwykle doświadczonego Jacka Tomaszewskiego. Na trzecim miejscu znaleźli się Filip Chrząszcz i Jakub Tim.

Kolejną kategorią na którą bardzo liczymy w kontekście międzynarodowym jest kategoria 87kg. Arkadiusz Kułynycz obronił tytuł z roku ubiegłego! Zawodnik RCSZ Olimpijczyk Radom pokonał Tadeusza Michalika. Brązowe medale zdobyli Łukasz Fafiński i Michał Dybka.

W finale wagi 97kg spotkali się Gerard Kurniczak i Marcin Olejniczak. Ten pojedynek był rewanżem za walkę w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Jednak Kurniczak nie pozostawił Olejniczakowi złudzeń i pokonał go przez położenie na plecy. Trzecie miejsce zajęli Maciej Romanowski i Marcel Kasperek.

W kategorii 130kg wygrał Rafał Krajewski, srebrny medal zdobył Marcin Luto a na trzecim miejscu znaleźli się brązowy medalista Mistrzostw Świata kadetów Tomasz Wawrzyńczyk oraz Mateusz Kareciński.