Niedziela, 12.05.2019 r

Pomorze - stolicą polskich zapasów w stylu klasycznym

Kiełpino Kartuskie gościło w ubiegłą sobotę 106 gladiatorów z 22 klubów całej Polski w LXXXIX Mistrzostwach Polski w zapasach w stylu klasycznym . Cartusia Kartuzy jako gospodarz potwierdziła , że nie zapomniała jak należy organizować tego typu imprezy.( 17 lat temu klub był organizatorem MP) .I tym razem należy wystawić wysokie noty za organizację . Była wspaniała oprawa , dostojni goście, występy artystyczne i co najważniejsze - emocji co nie miara.

Na zawodach można było spotkać całą plejadę polskich mistrzów zapasów takich jak Andrzej Wroński , Wlodzimierz Zawadzki, Ryszard Wolny,Józef Tracz,Piotr Stępień, Andrzej Głąb,Jurek Kopański , legendarny ,, ojciec,, polskich klasyków Stanisław Krzesiński czy sam prezes PZZ Andrzej Supron. Team Pryczkowskich  Andrzej Pryczkowskii jego syn Bartek Pryczkowski mieli powody do dumy gdyż na kaszubskich matach ich świeżo upieczony vice-mistrz Europy Sahakyan Gevorg pokazał klasę i w sposób bezapelacyjny wygrał krajowy czempionat.Licznie zgromadzeni kibice z niecierpliwością oczekiwali na kolejną walkę ich ulubieńca i w każdej mogli zobaczyć to co w swoim repertuarze Gevorg ma najlepsze czyli efektowne wynoszenie z parteru i wysokie rzuty. Nie bez kozery w światku zapaśniczym mówi się że kartuski zawodnik dysponuje najlepszym na świecie parterze. Sahakyan przeszedł przez turniej jak burza by w finale przez przewagę techniczną rozprawić się z zawodnikiem Unii Racibórz wychowankiem Kazimierza Wanke ( Start Miastko) Grzegorzem Wanke ( syn). Drugim pomorskim medalistą w tej kategorii wagowej ( 72kg) został Edgar Melkumov - Fundacja Morena Żukowo dla którego był to kolejny 12 ( tym razem brązowy) medal w seniorskich zapasach . Swój pierwszy dorosły medal Edgar wywalczył w 2008 roku we Wrocławiu Podczas Mistrzostw doszło do bardzo wzruszającego momentu , kiedy to po finałowej walce w kategorii wagowej 97 kg pomiędzy Patrykiem Kamińskim -AZS-AWF Warszawa a Marcin Olejniczak - Sobieski Poznań ten ostatni zdjął zapaśniczki i symbolicznie pożegnał się z matą za co otrzymał gromkie brawa. A przypomnijmy tylko , że Marcin w 2004 roku w Albenie zdobył pierwszy , historyczny medal Mistrzostw Europy Kadetów dla polskich zapasów . Dziękujemy Marcinie))) Jego finałowy przeciwnik ,jeszcze, młody,,Kamiński - chełmianin od niedawna reprezentujący stołeczny AZS-AWF był sprawcą bodajże największej niespodzianki tych mistrzostw triumfując w kategorii ciężkiej.Słychać było opinie , że ten waleczny chłopak może w przyszłości niezle namieszać na światowych matach. I niech tak się stanie pod warunkiem , że Patryk będzie ciężko pracować i wszystko podporządkuje karierze sportowej.Brązowe medale zdobyli Karol Chudzik ( Olimpijczyk Radom ) i Marcel Kasperekwychowanek Jurek Kopański również obecnie reprezentujący klub z Radomia.

W kategorii 55 kg na starcie stanęło tylko 4 zawodników z których na najwyższym stopniu podium stanął piotrkowianin Krzysztof Jończyk - AKS Piotrków Trybunalski przed Jakubem Ścieglińskim - Olimpijczyk Radom, brązowe medali zdobyli kolejno Jan Zaszczerzyński - Budowlani Łódż iMarcin Antosiuk - Budowlani Łódz.

60 kg - Finał dwóch wielkich gladiatorów z ogromnym bagażem zapaśniczego doświadczenia Ich walki zawsze elektryzują kibiców zapasów . I tak samo było teraz . Michał Tracz - WKS Śląsk Wrocław i Dawid Ersetic- MKZ Unia Racibórz stworzyli widowisko godne finału Mistrzostw Polski . Tym razem górą był wrocławianin , który minimalnie pokonał Dawida. Brązowe medale wywalczyli zawodnicy RCSZ Olimpijczyka Radom Przemysław Piątek i Dominik Dudziński.

63 kg - Piotrkowianin Dawid Szkodziński obronił tytuł z ubiegłego roku. Tym razem uczynił to jednak w wyższej kategorii wagowej ( w 2018 - 55 kg). Jego finałowy rywal podopieczny Piotra Leonarczyka - Sebastian Nowicki - SKS Unia Swarzędz po widowiskowej walce musiał uznać wyższość bardziej doświadczonemu zawodnikowi z Piotrkowa. Jednak medal zdobyty przez Sebastiana jest pierwszym od 1969 roku ( MP Elbląg - 100 kg Jan Włodarczyk ) medalem zdobytym przez zawodnika z tego klubu .Widać efekty pracy trenera Piotr Leonarczyk .Życzymy wytrwałości i dalszych sukcesów.
Medale brązowe zdobyli Mateusz Szewczuk MKZ Unia Racibórz i Yevhenii Pidisnyi WKS Śląsk Wrocław.

67 kg Olimpijska kategoria , jakże silna w Polsce . To właśnie w tej kategorii wagowej w 2017 i w 2018 roku zdobywaliśmy medale na Mistrzostwach Świata. Bernatek, Kareciński ,Pacurkowski to tercet wirtuozów zapasów mających w swym dorobku medale z mistrzowskich imprez.Oczywiście nie wspomniałem w tym miejscu o tym czwartym czyli Sahakyan Gevorg ale w tym turnieju startował gościnnie w kat.72 kg.
Mateusz Bernatek AKS Piotrków Trybunalski pewnie zdobył tytuł mistrzowski rozprawiając się w walce finałowej z Roman Pacurkowski AZS AWF Warszawa. Dawid Kareciński WKS Śląsk Wrocław po porażce z Pacurkowskim musiał tym razem zadowolić się medalem brązowym , drugim brązowym został Filip Petrończak z Unii Racibórz.

77 kg  Piotr Duk reprezentujący UKS OLIMPIJCZYK Kedzierzyn Kożle jeszcze młodzieżowiec wygrał cały turniej potwierdzając , że nadzieje pokładane w nim mają pełne odzwierciedlenie w wynikach. Jego finałowy rywal Piotr Piotrek Przepiórka - Olimpijczyk Radom to przecież uznana marka ( były Mistrz Polski) ale w tym dniu to Duk pokazał klasę pewnie zdobywając swój pierwszy dorosły tytuł Mistrza Polski. Na najniższych stopniach podium stanęli Maksym Zacharczuk - AZS AWF Warszawa i Michał Kośla -Olimpijczyk Radom

82 kg Edgar Babayan - Sobieski Poznań to uznana marka która i tym razem potwierdziła swoją pozycję w krajowym rankingu , w cuglach zdobywając swój kolejny mistrzowski tytuł.W finałowej potyczce Edgar błyskawicznie rozprawił się z reprezentującym Olimpijczyka Radom Wojciecha Kańskiego.
Dwaj brązowi medaliści to również doskonali zapaśnicy . Mateusz WolnyUnia Racibórz wracający po kontuzji do optymalnej formy musi jeszcze uzbroić się w cierpliwość i dalej pracować nad dojściem do pełnej dyspozycji. Z kolei Piotrkowianin Jacek Tomaszewski to ubiegłoroczny wicemistrz ,który również nie zamierza odpuszczać.

87 kg to popis jednego aktora. Arkadiusz Kułynycz -Olimpijczyk Radom wychowanek Kazimierza Wanke ze Startu Miastko kolejny raz potwierdził swoją wyższość nad Tadeusz Michalik - Sobieski Poznań wygrywając z nim w finale przez przewagę techniczną. Trzecie miejsca wywalczyli - wiecznie młody , walczący trener Kułynycza - Łukasz Fafiński i Filip Chrząszcz - Pogoń Ruda Śląska.

120 kg Powód do zadowolenia ma zapewne Ksawery Biederman - trener Mistrza Polski Rafała Krajewskiego - SSA Legia Warszawa. Jego podopieczny obronił tytuł zdobyty w zeszłym roku w Radomiu i widać , że prawidłowo się rozwija i czyni stałe postępy.W finale pewnie wypunktował Rafała Płowieca - Olimpijczyk Radom Na najniższych stopniach podium stanęli - Marcin Luto -AZS AWF Warszawa i,, wiecznie młody ,, Łukasz Konera - AKS Piotrków Trybunalski
.
Przed nami te najważniejsze starty tak w juniorach jak i w seniorach.
Od 3 czerwca w hiszpańskim Pontevedra swoje Mistrzostwa Europy rozpoczną juniorzy , którzy wczoraj zameldowali się we Władysławowie aby tam pod okiem trenera Edward Barsegjan szlifować swoją formę.

Dwa tygodnie po juniorach ważny start mają zaplanowany seniorzy których gościć będzie stolica Białorusi na Europejskich Igrzyskach ( 25-30.06).