Wtorek, 27.04.2021 r

POLSKIE TYGRYSICE TRZECIĄ POTĘGĄ W EUROPIE!! WIEMY JUŻ KTO POJEDZIE NA IGRZYSKA DO TOKIO!! CZYLI ZAPAŚNICZE PODSUMOWANIE STARTU NASZYCH PAŃ W MISTRZOSTWACH EUROPY.

W Warszawie dobiegły końca trwające od 19.04.2021 Mistrzostwa Europy w zapasach. Pomimo wielu obostrzeń i ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, nasz kraj przyjął organizację tak prestiżowej imprezy co zakończyło się wielkim sukcesem tak organizacyjnym jak i sportowym. Przez stołeczne maty przewinęło się łącznie 428 sportowców z 36 krajów Europy, którzy walczyli przez siedem dni w zapaśniczym maratonie o miano najlepszych na Starym Kontynencie.

W warszawskich mistrzostwach rewelacyjnie spisali się polscy reprezentanci, których wystąpiło 28 (10 zawodniczek w zapasach kobiet, 9 wolniaków i 9 klasyków) Biało-czerwoni zdobyli łącznie 9 medali (4 srebrne i 5 brązowych) na jednym mistrzowskim turnieju, co z pewnością przejdzie do historii polskich zapasów!! Po tym czempionacie nasza dyscyplina wzbogaciła się więc o kolejnych dziewięć krążków i obecny dorobek wynosi już 197 medali zdobytych w ME!! Najlepiej w całych mistrzostwach zaprezentowały się polskie tygrysice, które w klasyfikacji drużynowej uplasowały się na wysokim trzecim miejscu w Europie i zdobyły 5 medali!! W historii kobiecych startów w ME polskie zapaśniczki zdobyły łącznie 52 medali (14 złotych,12 srebrnych i 26 brązowych) Brawo!!! I właśnie od naszych biało-czerwonych bohaterek rozpoczniemy dzisiejszy zapaśniczy remanent.

O podsumowanie startu naszych reprezentantek poprosiliśmy trenera kadry narodowej w zapasach kobiet - Piotra Krajewskiego.

Na początku chciałbym powiedzieć, że jestem niezmiernie szczęśliwy. Podczas rozegranych w Warszawie mistrzostwach Europy nasze zawodniczki wywalczyły 5 medali indywidualnie a polska reprezentacja została trzecią europejską drużyną w zapasach kobiet.

Brązowy medal w kategorii do 50 kg wywalczyła Ania Łukasiak Fanpage AZS AWF Warszawa Zapasy Kobiet

. Ania jest bardzo dobrą zawodniczką co wielokrotnie udowadniała na turniejach tocząc wyśmienite walki. Startując na mistrzostwach Europy i świata w latach poprzednich plasowała się za podium. Tym razem Ania postawiła przysłowiową kropkę nad „i” !!! i wywalczyła swój upragniony medal. Radość po jego zdobyciu była bezcenna. Cała reprezentacja cieszyła się z sukcesu Ani bo tak naprawdę ciężko na niego pracowała.

Srebrny medal wywalczyła Roksana Zasina ZTA - Zgierskie Towarzystwo Atletyczne

w kategorii do 55 kg. Roksana dołożyła kolejny krążek do swojej bogatej medalowej kolekcji. Do zawodów była przygotowana bardzo dobrze. Kolejno wygrywała swoje pojedynki, aby zameldować się w finale. W walce o złoty medal spotkała się z utytułowaną Rosjanką Stalvirą Orshush. Obie zawodniczki spotykały się już wielokrotnie na międzynarodowych matach. Bilans stoczonych pojedynków to 3:4 dla Rosjanki. Tym razem nieznacznie lepsza również okazała się Rosjanka. Walka finałowa była niezwykle wyrównana o czym świadczy wynik końcowy pojedynku (2:2). Rosjanka w tej walce okazała się nieznacznie lepsza od naszej zawodniczki, ponieważ wykonała wyżej punktowaną akcję techniczną.

Srebrny medal wywalczyła również Anhelina Lysak MKS "Cement-Gryf" Chełm

w kategorii do 57 kg. Jest to jak do tej pory najlepszy wynik tej zawodniczki w historii udziałów w Mistrzostwach Europy Seniorek. Do tej pory walcząc w barwach Ukrainy zdobywała wiele medali w grupach młodzieżowych a najlepszy występ w grupie seniorek zanotowała podczas ME w Rzymie w 2020r.zdobywając medal brązowy. Anhelina ma ogromne serce do walki co pokazała praktycznie w każdy pojedynku. Bardzo chciała zdobyć złoty medal, co sama wyraźnie podkreślała. Tym razem się jednak nie udało. Jej utytułowana przeciwniczka okazałą się lepsza w tym starciu.

Brązowy medal w kategorii do 62 kg wywalczyła Katarzyna Mądrowska LKS Feniks PESTA Stargard

. Jest to największy do tej pory sukces tej zawodniczki biorąc pod uwagę start w grupie seniorek. Kasia zdobywała medale w grupie juniorek oraz grupie U 23 ale w grupie seniorek podobnie jak Ania Łukasiak plasowała się często na piątych miejscach. Medal ten dla Kasi ma szczególną wartość. Pod wielkim znakiem zapytania stał jej występ na Warszawskich matach. Na tydzień przed turniejem Kasia podczas walk sparingowych doznała kontuzji kolana – naderwała więzadło poboczne i praktycznie do ME nie wchodziła już na matę. Ogromne słowa uznania należą się naszemu fizjoterapeucie Arturowi Swakoń, za pomoc i postawienie Kasi na nogi. To on w ostatnich siedmiu dniach przed zawodami był TRENEREM Kasi!!!

Brązowy medal w kategorii do 65 kg wywalczyła Aleksandra Wólczyńska Ola Wólczyńska WZS WKS Grunwald Poznań

. Był to debiut tej zawodniczki w Mistrzostwach Europy, debiut udany bo zakończony zdobyciem medalu. Aleksandra ma w swoim dorobku medalowym Mistrzostwo Europy Kadetek oraz wicemistrzostwo Świata kadetek. W grupie juniorek również zdobyła srebrny medal podczas mistrzostw Europy oraz brązowy podczas mistrzostw Świata. Ola jest zawodniczką bardzo ambitną i myślę, że usłyszymy jeszcze o niej podczas występów na międzynarodowych matach.

W mistrzostwach udział brały jeszcze Katarzyna Krawczyk 53 kg, Jowita Wrzesień 59 kg, Wiktoria Chołuj 68 kg, Agnieszka Wieszczek – Kordus 72 kg oraz Patrycja Sperka 76 kg. Nasze zawodniczki, również walczyły na dobrym poziomie, niestety trochę zabrakło, aby w turniejowej drabince pójść dalej. Wiktoria Chołuj przegrała swój pojedynek przy remisie 2:2, Agnieszka Wieszczek - Kordus po ostrzeżeniach 2:1 natomiast Patrycja Sperka przy wyniku 3:1. Widać po rezultatach poszczególnych walk, że były bardzo wyrównane. Dobry występ naszych Pań podczas Mistrzostw Europy zdecydował o zdobyciu wysokiego trzeciego miejsca w klasyfikacji drużynowej. Przed nami była tylko Rosja i Ukraina. Chciałbym serdecznie podziękować zawodniczkom za wspaniały występ. Trenerom za pomoc w przygotowaniach. Mojemu Fizjoterapeucie za zaangażowanie w pracę z kadrą. Pani Dietetyk za profesjonalne prowadzenie zawodniczek pod kątem żywienia i suplementacji. Brawo mój sztab szkoleniowy; Igor Lobas, Artur Swakoń, Justyna Mizera, Adam Jakubowski.

Serdeczne podziękowania składam również na ręce wszystkich trenerów klubowych. Wasza codzienna praca to bardzo ważna składowa wyniku który osiągnęliśmy. Cieszę się bardzo, że mogę współpracować z ludźmi, którzy mają pasję i dla których zapasy kobiece są bardzo ważne.

Zakończyły się Mistrzostwa Europy a przed nami bardzo ważny okres. Już za dwa tygodnie nasze zawodniczki będą walczyły o przepustki do Tokio podczas Światowego Turnieju Kwalifikacyjnego do IO w stolicy Bułgarii. W dniach 06- 09.05.2021 r. finalistki tego turnieju dostaną bilety na Igrzyska Olimpijskie. Polki wystąpią w tych zmaganiach w następującym składzie: 50 kg Anna Łukasiak; 62 kg Aleksandra Wólczyńska, 68 kg Natalia Strzałka, 76 kg Patrycja Sperka. Wiem, że dziewczyny dadzą z siebie wszystko na macie i dołożymy jeszcze kolejne kwalifikacje do dwóch już wcześniej zdobytych na Mistrzostwach Świata. Do światowego turnieju już od środy przygotowywać się będziemy w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale. Kolejną ważną sprawą o której chciałbym wspomnieć to fakt, że do Igrzysk olimpijskich zostało już bardzo niewiele czasu. Zegar nieubłaganie odlicza sekundy, minuty, godziny do startu naszych zawodniczek i zawodników na japońskich matach.

Chciałbym oficjalnie ogłosić, że reprezentantkami na Igrzyska Olimpijskie będą; w kategorii do 53 kg Roksana ZASINA , w kategorii do 57 kg Jowita Wrzesień !!!

W tym roku kalendarz startów przypomina troszkę karuzelę. Jeden się kończy a przed nami już drugi. A za tym kolejny. Kolejny, tak kolejny ważny start, to występ naszych zawodniczek w ME-U23. Równocześnie z grupą seniorek i juniorek do bardzo ważnego startu przygotowywana jest reprezentacja młodzieżowa. W Mistrzostwach Europy U23 polska reprezentacja wystąpi w 10 osobowym bardzo mocnym składzie, ale o tym już w najbliższym materiale.

O krótkie podsumowanie poprosiliśmy również wiceprezesa ds. zapasów kobiet Pana Mieczysława Czwalińskiego.

Pięć medali i trzecie miejsce w punktacji drużynowej to imponujący i godny podziwu sukces naszych reprezentantek w europejskim czempionacie. Cieszę się, że medale w najstarszej grupie wiekowej zdobywają już młode nasze reprezentantki, które za kilka lat stanowić będą o sile kobiecych zapasów. Daje się zauważyć powolną zmianę pokoleniową w kadrze narodowej, która zapewne jeszcze bardziej się uwydatni po Igrzyskach w Tokio. W tym miejscu chciałbym podziękować trenerom kadr narodowych i klubowym szkoleniowcom za należyte przygotowanie zawodniczek do tego startu i jestem przekonany, że dalsza współpraca tych szkoleniowców przyniesie wymierne wyniki sportowe i dostarczy nam jeszcze wiele powodów do radości. Słowa uznania należą się również organizatorom, którzy stanęli na wysokości zadania i rozgrywane na matach Warszawy Mistrzostwa Europy miały właściwą oprawę, odpowiednią przygotowaną halę i zabezpieczenie logistyczne. Obecne trudne warunki spowodowane obostrzeniami sanitarnymi wymagają o wiele większego zaangażowania organizacyjnego i nakładów finansowych podczas rozgrywania tak dużej sportowej imprezy.

Panom Piotr Krajewski i Mieczysław Czwaliński bardzo dziękuję za profesjonalne podsumowanie turnieju mistrzowskiego

opracował- Artur Janiak

Sponsorem Oficjalnym Reprezentacji Polski w zapasach jest

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Partnerami Mistrzostw Europy są:

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Miasto Stołeczne Warszawa

Centrum Medyczne MML

#COS #Torwar

Polskok Chrzanow

Polskok Chrzanow

#ToyotazRadości

#Primavera

foto- Rafał Oleksiewicz

 pogonwirusa   zbigniew baranowski   slajd
Ourchamps
Materialy dyddaktyczno szkoleniowe
Zapasy sportem wszzystkich dzieci
Pzz   non profit
Pwpw   baner

Partnerzy

Uww tournaments

Ziolkowski2013
Pytlasinski2013
Polandopen2013