Czwartek, 12.01.2017 r

Legandarny trener Bolesław Dubicki patronem skweru na warszawskim Targówku

4 marca br. roku w Warszawie, podczas Memoriału Bolesława Dubickiego rozgrywanego w ramach Pucharu Polski kadetów w zapasach w stylu klasycznym, zostanie odsłonięta tablica z nadaniem imienia skweru Bolesława Dubickiego przy zbiegu ul. Samarytanka i Korzona na Targówku.

Bolesław Dubicki był wybitnym zawodnikiem i trenerem zapasów. Przez całe życie był związany z Warszawą. Wychował się na Szmulkach. Trenował w klubie na Powiślu i w Legii, z którą odnosił największe sukcesy. Ośmiokrotnie stawał na najwyższym podium mistrzostw Polski. Należał do ścisłej czołówki światowej, reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich. W 1960 roku w Rzymie zajął 5. miejsce, a w 1964 roku w Tokio - 4. miejsce. Podczas Mistrzostw Świata w 1965 i 1966 roku dwukrotnie zdobył 4. miejsce.

To co nie udało mu się jako zawodnikowi, osiągnęli później jego podopieczni. Dubicki jako trener uważany jest za twórcę potęgi zapaśniczej Legii Warszawa - kierował jej sekcją zapasów przez 30 lat. Do historii sportu przeszedł sukces jego zawodników na Igrzyskach w Atlancie (1996) - złote medale zdobyli Andrzej Wroński i Włodzimierz Zawadzki, zaś srebrny - Jacek Fafiński.

Zasługą Dubickiego pośrednio jest też popularność zapasów na Targówku. Setki chłopaków trenowały w sali przy ulicy Heleny Junkiewicz w barwach UKS "Zdrowy Targówek" pod okiem trenerów - wychowanków Bolesława Dubickiego. Co roku w hali przy Ossowskiego odbywa się też memoriał Jego imienia.

Rada Targówka sama nie ma uprawnień do nadawania nazw skwerom i ulicom, ale rekomenduje je do Rady Warszawy. Do ostatecznego nadania patrona potrzebne będzie więc jeszcze głosowanie radnych całego miasta. Ale to już jest raczej formalność.

Zapasy sportem wszzystkich dzieci
Materialy dyddaktyczno szkoleniowe
Facebook wydarzenie fb ost
Non profit new

Partnerzy

Uww tournaments

Ziolkowski2013
Pytlasinski2013
Polandopen2013