Sobota, 11.09.2021 r

KOSTRZYN NAD ODRĄ STOLICĄ KLASYCZNYCH ZAPASÓW

PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ

W sobotę (11.09.2021) w hali widowiskowo- sportowej Kostrzyńskiego Centrum Szkolenia Zapasów odbędą się 91. Mistrzostwa Polski w zapasach w stylu klasycznym. Do zawodów zostało zgłoszonych ponad 140 klasyków z 24 krajowych klubów. Przed rokiem w krajowym czempionacie walczyło tylko 97 zawodników. Więc jest klasyczny progres. Relacja z mistrzowskiego turnieju będzie dostępna na stronie:

https://www.sportzona.pl/app/events/view/wrestling/3206

PROGRAM ZAWODÓW

11.09.2021 r. (sobota) - hala widowiskowo - sportowa KCSzZ

przy ul. Mickiewicza 8.

godz. 7.30 – 8.00 - waga zawodników (2 kg tolerancji),

- przegląd lekarski,

godz. 10.15 - 10.30 - odprawa sędziów,

godz. 10.30 - 15.30 - walki eliminacyjne,

godz. 14.30 - 16.15 - przerwa obiadowa,

godz. 16.30 - 17.00 - uroczyste otwarcie 91. MP Seniorów,

godz. 17.00 - 18.45 - walki finałowe o III i I miejsca

--------------------------------------------------------------------------

PRZEZYJMY TO JESZCZE RAZ, CZYLI 90. MP W ZAPASACH W STYLU KLASYCZNYM.

materiał archiwalny - artjan

Dobiegły końca XC Mistrzostwa Polski Seniorów w zapasach w stylu klasycznym. Tym razem gospodarzem najważniejszej zapaśniczej imprezy był Olimpijczyk Radom, który okazał się mało gościnny dla przyjezdnych ekip, zdecydowanie triumfując w drużynowej klasyfikacji. Na starcie ujrzeliśmy tylko 97 zapaśników z 20 krajowych klubów. Trzech zawodników: Edgar Babayan, Arkadiusz Kułynycz i Rafał Krajewski obroniło tytuły zdobyte przed rokiem w Kartuzach. O dużą niespodziankę postarał się zwycięzca kategorii 60kg - Khvicha Tchitava, który pogodził dwóch murowanych faworytów ( Dawida Ersetica i Michała Tracza). Brawa należą się również - Sewerynowi Szrederowi ( 36 lat-9 medal w karierze ) i Łukaszowi Fafińskiemu ( 37 lat-13 medal w karierze ), którzy na co dzień zajmują się trenerką i nie są objęci centralnym szkoleniem.

Oto krótki przegląd poszczególnych kategorii wagowych.

55kg (5 zaw.)

Putkaradze Bachana -(RCSZ Olimpijczyk Radom), od niedawna reprezentuje radomski klub i po nieudanym debiucie w Pucharze Polski, tym razem sprawił wielką niespodzianką, zdobywając mistrzowski tytuł. W tej wadze startowało tylko 5 zawodników.

1 Putkaradze Bachana RCSZ Olimpijczyk Radom

2 Mairbek Salimov Klub Sportowy Wschód Białystok

3 Milosz Kuznia MKZ UNIA RACIBÓRZ

3 Krzysztof Jończyk AKS Piotrków Trybunalski

60 kg (9 zaw.)

Tracz, Ersetic i Piątek. W tym tercecie upatrywaliśmy faworyta do tytułu. Nic z tych rzeczy... Wszystkich pogodził w bezapelacyjny sposób zawodnik Sobieskiego Poznań, Khvicha Tchitava. W finale spotkał się z obrońcą tytułu, Michałem Traczem, który ciężko dochodził do turniejowego finału ( dwie wygrane w ostatnich sekundach z Kunkelem i Piątkiem). W walce o złoto Tracz jeszcze dobrze nie wszedł w pojedynek, jak go musiał kończyć. Piękne ramię poznaniaka, dwa razy ręka - głowa i po walce.

1 Khvicha Tchitava KS Sobieski Poznań

2 Michał Tracz WKS Śląsk Wrocław - Sekcja Zapaśnicza

3 Nikodem Drewa Cartusia Kartuzy

3 Dawid Ersetic MKZ UNIA RACIBÓRZ

63 kg (9 zaw.)

Raciborska kategoria!! Aż trzech zawodników tego klubu stanęło na radomskim podium.

22-letni zawodnik Unii Racibórz, Mateusz Szewczuk ustrzelił w tym roku mistrzowski dublet. W lutym zdobył złoto w Pucharze Polski, a teraz został mistrzem Polski. W finale udanie zrewanżował się za ubiegłoroczną porażkę, poniesioną na kartuskich MP z Dawidem Szkodzińskim. Tym razem niczym profesor pewnie zwyciężył piotrkowianina (13:4) zdobywając złoto w krajowym czempionacie.

1 Mateusz Szewczuk MKZ UNIA RACIBÓRZ

2 Dawid Szkodziński AKS Piotrków Trybunalski

3 Piotr Stolarczyk MKZ UNIA RACIBÓRZ

3 Kamil Czarnecki MKZ UNIA RACIBÓRZ

67 kg (7 zaw.)

Wszyscy czekali na finał dwóch medalistów światowych czempionatów: Mateusza Bernatka - AKS Piotrków (srebro 2017) i Gevorga Sahakyana - Cartusia Kartuzy (brąz 2018). Los jednak sprawił, że Ci dwaj wielcy gladiatorzy spotkali się już w fazie eliminacyjnej. Dobrze wiemy jaką bronią dysponuje Gevorg. Ma jeden z najlepszych na świecie odwrotny pas. I również w tym przedwczesnym finale Gevorg w 100 % wykorzystał swój atut. Kartuzianin najpierw dostał do przymusowego parteru Mateusza, po czym wykonał bardzo efektowny rzut o wysokiej amplitudzie i położył piotrkowianina na łopatki. Ci wielcy wojownicy nie składają broni i walczą dalej o tokijski paszport, bowiem nie mamy jeszcze wywalczonej przepustki na igrzyska w tej kategorii wagowej.

Podobać mógł się również 20-letni kolega klubowy Gevorga, jeszcze junior- Aleksander Mielewczyk, który zdobył swój pierwszy dorosły medal

1 Sahakyan Gevorg Cartusia Kartuzy

2 Łukasz Socha AKS Piotrków Trybunalski

3 Mateusz Bernatek AKS Piotrków Trybunalski

3 Aleksander Mielewczyk Cartusia Kartuzy

72 kg (14 zaw.)

W tej wadze podium solidarnie zostało podzielone między zawodników AKS Piotrków Trybunalski i AZS AWF Warszawa. Roman Pacurkowski były młodzieżowy mistrz Europy ( 2017 Szombathely, Węgry) został bezapelacyjnym zwycięzcą tej kategorii, rozprawiając się w walce finałowej z 20-letnim piotrkowianinem, Karolem Sochą. Ihor Zakharchuk i Michał Tomaszewski stanęli na najniższych stopniach podium. Należy tylko żałować, że nie ujrzeliśmy na turnieju wcześniej awizowanego Edgara Melkumova, który mógłby nieźle namieszać w tej kategorii.

1 Roman Pacurkowski Azs Awf Warszawa Zapasy

2 Karol Socha AKS Piotrków Trybunalski

3 Igor Zakharchuk Azs Awf Warszawa Zapasy

3 Michał Tomaszewski AKS Piotrków Trybunalski

77 kg (14 zaw.)

Można by rzecz ,,Król jest tylko jeden - odnosząc się do tej kategorii. Mowa tu o Edgarze Babayanie, który w Radomiu zdobył swój szósty z rzędu tytuł mistrzowski. W finale zmierzył się ze swym odwiecznym rywalem - byłym medalistą ME juniorów, Mateuszem Wolnym. Edgar walczył bardzo mądrze taktycznie, skrupulatnie ciułał punkty, których skutecznie bronił do końca pojedynku. Ostateczny wynik (5:0) dla poznańskiego zawodnika. Dobre wrażenie pozostawił po sobie 19-letni radomianin, Konrad Kozłowski, który zdobył swój pierwszy medal w kategorii seniorów.

1 Edgar Babayan KS Sobieski Poznań

2 Mateusz Wolny MKZ UNIA RACIBÓRZ

3 Konrad Kozłowski RCSZ Olimpijczyk Radom

3 Piotr Duk UKS Olimpijczyk Kędzierzyn-Koźle

82 kg (14 zaw.)

W tej wadze nie było zdecydowanego faworyta. Jednak doświadczenie walczącego trenera, Łukasza Fafińskiego sprawiło, że pokazał swoim podopiecznym na czym polegają zapasy. Na macie pesel nie walczy, tylko doświadczenie, spryt i zapaśnicze cwaniactwo. Fafiński zdobył swój 13 medal Mistrzostw Polski i chwała mu za to. Pogromcą walczącego trenera okazał się o 14 lat młodszy, Artemii Utoczkin z warszawskiego AWF- u , który od lutego reprezentuje akademicki klub. Finałowy pojedynek obu zawodników nie był pięknym widowiskiem i skończył się skromnym zwycięstwem (2:1) stołecznego zawodnika.

1 Artemii Utoczkin Azs Awf Warszawa Zapasy

2 Łukasz Fafiński RCSZ Olimpijczyk Radom

3 Bartłomiej Klimek RCSZ Olimpijczyk Radom

3 Damian Cierlik AKS Piotrków Trybunalski

87 kg (10 zaw.)

Arkadiusz Kułynycz - RCSZ Olimpijczyk Radom- wychowanek Kazimierza Wanke, tak jak można było przypuszczać okazał się najlepszym zawodnikiem w tej wadze. Medalista ostatnich Igrzysk Europejskich z Baku nie pozostawił żadnych złudzeń swoim przeciwnikom, kto jest królem tej wagi. Jedynym, który mógł się Arkowi postawić był Szymon Szymonowicz - wielka nadzieja polskich zapasów, aktualny mistrz Polski juniorów i 7 zawodnik globu w tej kategorii wiekowej. Jednak Kułynycz to 6-krotny mistrz Polski i jak na czempiona przystało po profesorsku rozegrał swój finałowy pojedynek z chełmianinem, pewnie go ogrywając 4:0. Walczący w tej samej kategorii, Seweryn Szreder sprawił miłą niespodziankę zdobywając swój 9 medal Mistrzostw Polski. Ten 36 latek rodem z Kartuz, na co dzień trener AZS- AWF Warszawa przyjechał do Radomia i podobnie jak wspomniany Fafiński pokazał, że na macie pesel nie walczy.

1 Arkadiusz Kułynycz RCSZ Olimpijczyk Radom

2 Szymon Szymonowicz Cement-Gryf Chełm

3 Seweryn Szreder Azs Awf Warszawa Zapasy

3 Filip Kazimierczak- GKS BEŁCHATÓW S.A

97 kg (9 zaw.)

Do tej pory jest to jedyna kategoria, w której mamy olimpijską nominację, którą w światowym czempionacie wywalczył dla Polski Tadeusz Michalik. Zawodnik Sobieskiego Poznań nie miał sobie równych na radomskich matach i w cuglach wygrał swój kolejny mistrzowski tytuł. W finałowym boju Tadzik spotkał się z gospodarzem Piotrem Chudzikiem i po niecałych dwóch minutach wykręcił dwucyfrowy wynik kończący finałową batalię przez przez przewagę techniczną.

1 Tadeusz Michalik KS Sobieski Poznań

2 Piotr Chudzik RCSZ Olimpijczyk Radom

3 Chingiz Samadov WKS Śląsk Wrocław - Sekcja Zapaśnicza

3 Patryk Kamiński Azs Awf Warszawa Zapasy

130 kg (9 zaw.)

Powtórka finału sprzed roku

Rafał Krajewski SSA Legia 1926 Warszawa kontra Rafał Płowiec RCSZ Olimpijczyk Radom. Z tą jednak różnicą, że w Kartuzach był wynik 7:1, a tym razem syn srebrnej medalistki olimpijskiej(1980) w skoku wzwyż, Urszuli Kielan, nie pozostawił cienia szansy zawodnikowi gospodarzy i już po 55 sekundach pojedynku po pięknym rzucie suplesowym zakończonym technicznym tuszem ręka Krajewskiego została uniesiona w górę. Tym samym warszawski olbrzym powtórzył kartuski wyczyn.

1 Rafał Krajewski Sekcja zapaśnicza "SSA Legia 1926 Warszawa"-

2 Rafał Płowiec RCSZ Olimpijczyk Radom

3 Dominik Krawczyk Azs Awf Warszawa Zapasy

3 Michał Orzechowski RCSZ Olimpijczyk Radom

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA

1 RCSZ OLIMPIJCZYK

2 AKS (Piotrków Trybunalski)

3 KS AZS AWF (Warszawa)

4 MKZ UNIA (Racibórz)

5 KS SOBIESKI (Poznań)

6 GKS CARTUSIA (Kartuzy)

opracował - artjan

Sport zapaśniczy wspiera:

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych - Sponsor Tytularny PZZ, Oficjalny sponsor reprezentacji Polski w zapasach

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Centrum Medyczne MML - Partner Medyczny PZZ

Polskok Chrzanow - Partner Techniczny PZZ

Enea - Sponsor strategiczny Polskiej Ligi Zapaśniczej

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby i tekst

Zrzut ekranu 2021 06 15 o 19.41.34
Zrzut ekranu 2021 07 21 o 17.46.39
Materialy dyddaktyczno szkoleniowe
Zapasy sportem wszzystkich dzieci
Nonprofit
Pwpw   baner

Partnerzy

Uww tournaments

Ziolkowski2013
Pytlasinski2013
Polandopen2013