Niedziela, 05.09.2021 r

JUSUP ABDUSALAMOW PODSUMOWAŁ MISTRZOSTWA

Generalnie turniej stał na słabym poziomie. Na rzeszowskich matach nie widzieliśmy kilku etatowych reprezentantów (Grigorjew, Gadżijew, Jezierzański, Baran), którzy mają indywidualny cykl przygotowań do MŚ w Oslo lub wyeliminowały ich kontuzję.

57kg

To nasza bolączka. Nie mamy w niej wartościowych zawodników, którzy mogliby godnie reprezentować nasz kraj na europejskich czy światowych arenach.

61kg

Pod nieobecność naszego pewniaka na norweskie MŚ Eduarda Grigoriewa, który przebywa obecnie na zgrupowaniu w Machaczkale tytuł mistrzowski obronił Ivan Izdebski, który w finale pokonał 38-letniego Mariusza Walkowiaka.

65kg

Podobać się mógł Bartosz Sołtys, który jest młodym i perspektywicznym zawodnikiem. Ważne jest, aby teraz był dobrze prowadzony. Przez osiem lat mojej pracy w Polsce widziałem wielu zdolnych i perspektywicznych zawodników, którzy niestety gdzieś pózniej znikali. W takich krajach jak Rosja, USA, Gruzja czy Iran w których zapasy są potęgą juniorzy trenują z seniorami, dlatego chętnie widziałbym u siebie takich zawodników jak wspomniany Sołtys, Kostrzewski czy superciężki Czerczak.

W kategorii 70 kg faworyzowany Krzysztof Bieńkowski przegrał z Patrykiem Ołenczynem, który pokazał, że jest gotowy do rywalizacji o reprezentacyjny dres. Patryk w tych mistrzostwach był bardzo mocny psychicznie i już za niecałe dwa tygodnie powalczy w turnieju w Zakopanem o nominacje na MŚ. U Krzyśka wyszedł brak kondycji, którą musi poprawić. W przygotowaniach musi położyć większy akcent na walki, walki i jeszcze raz walki. Jak Krzysiek walczy z przeciwnikiem, który jest bardzo aktywny, który nadaje tempo walki to po niecałych czterech minutach go odcina. Zdecydowanie musi poprawić kondycję.

Kamil Rybicki walczący w 74kg jest numer jeden, co udowodnił dzisiaj w Rzeszowie, pewnie wygrywając wszystkie swoje pojedynki. Jest jednak przed wiele, wiele pracy. Musi być cierpliwy i ciężko pracować a wyniki na pewno się pojawią.

W wadze do 79 kg Andrzej Sokalski pokazał się z dobrej strony. Wprawdzie nie miał zbyt silnych przeciwników, jednak jestem zadowolony z jego postawy.

Krzyśkowi Sadowikowi gratuluję zdobycia tytułu mistrzowskiego. Pod nieobecność Sebastiana Jezierzańskiego w końcu zawodnikowi z Milicza udało się wywalczyć złoto MP. Kategoria 86 kg jest bardzo perspektywiczna. Oprócz wspomnianych Jezierzańskiego i Sadowika, mamy jeszcze Filipa Roguta czy Cezarego Sadowskiego.

W wadze do 92kg podobnie jak w 57kg nie mieliśmy silnej konkurencji. Wygrał Patryk Dublinowski, który trenuje głównie dla siebie.

Zbyszek Baranowski walczący gościnnie w kategorii 97 kg też nie miał z kim walczyć. Liczyłem, że pokaże fajne zapasy w walce finałowej z Michałem Bielawskim, ale jego przeciwnik uległ kontuzji barku i do pojedynku finałowego już nie wyszedł. Jeżeli chodzi o Zbyszka to zmienił on kategorię i przynajmniej na razie walczyć będzie w 92kg. A pózniej zobaczymy. Chodzą słuchy, że po listopadowym kongresie UWW mogą zmienić się kategorie wagowe. Zbyszek przed igrzyskami był na dwutygodniowym zgrupowaniu we Włoszech, na którym pomagał w przygotowaniach do występu w Tokio Conyedo Ruano, Abrahamowi de Jesus. Włoch z Tokio przywiózł brąz, a Zbyszek na zgrupowaniu z kilkudziesięciu odbytych walk przegrał tylko jedną.

W kategorii najcięższej mamy dwóch wybitnych i równych zawodników, z których dziś lepszym okazał się Robert Baran.

Jeśli chodzi o start w  Oslo to na dzień dzisiejszy nie mamy jeszcze ustalonego pełnego składu. W niektórych kategoriach trwa rywalizacja i dopiero po turnieju o PUCHAR PREZESA PZZ (Zakopane 14-15.09) ogłoszę pełny skład. Pewni wyjazdu na światowy czempionat mogą być następujący zawodnicy.

61kg - Eduard Grigoriew

65kg - Krzysztof Bieńkowski

74kg - Kamil Rybicki

79kg - Andrzej Sokalski

92kg - Zbyszek Baranowski

97kg - Radek Baran

W kategorii do 70kg pierwszym numerem jest Murad Gadżijew, który obecnie trenuje w Machaczkale. Nie zamykam jednak drogi Patrykowi Ołenczynowi. Jeśli Patryk wygra z Muradem w zakopiańskim turnieju to pojedzie do Norwegii.

W kategorii do 86kg również trwa rywalizacja, która rozstrzygnie się na wspomnianym turnieju, w którym wystawię czterech zawodników. Oprócz tercetu (Sadowik, Rogut, Sadowski) walczącego w rzeszowskich mistrzostwach, w Zakopanem dojdzie Sebastian Jezierzański i z tej czwórki najlepszy pojedzie do Oslo.

W najcięższej kategorii dzisiaj lepszym okazał się Robert Baran. Jednak o tym kto będzie reprezentować nasz kraj na światowym czempionacie zadecyduje zakopiański turniej.

Turniej o Puchar Prezesa PZZ zgromadzi na starcie ponad 80 zawodników z 12 państw. Po zawodach organizowane jest międzynarodowe zgrupowanie, które potrwa do 30.09.2021

grafika i opracowanie - artjan

Sport zapaśniczy wspiera:

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych - Sponsor Tytularny PZZ, Oficjalny sponsor reprezentacji Polski w zapasach

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Centrum Medyczne MML - Partner Medyczny PZZ

Polskok Chrzanow- Partner Techniczny PZZ

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby i tekst „BEHG Cafaltaln PO ZAKOPIAŃSKIM TURNIEJU OGŁOSZĘ PEŁNY SKŁAD NA MISTRZOSTWA ŚWIATA W OSLO”

 

Zrzut ekranu 2021 06 15 o 19.41.34
Zrzut ekranu 2021 07 21 o 17.46.39
Materialy dyddaktyczno szkoleniowe
Zapasy sportem wszzystkich dzieci
Grafika w artykule pzz
Pwpw   baner

Partnerzy

Uww tournaments

Ziolkowski2013
Pytlasinski2013
Polandopen2013