Sobota, 13.04.2019 r

Gevorg Sahakyan w finale Mistrzostw Europy

Geworg Sahakyan (Cartusia Kartuzy) rywalizować będzie w niedzielę w Bukareszcie o złoty medal zapaśniczych mistrzostw Europy w stylu klasycznym w kategorii 67 kg.

W półfinale, ubiegłoroczny brązowy medalista mistrzostw świata w Budapeszcie, zwyciężył Serba Mate Nemesa na punkty 5:3. Jego rywalem będzie w niedzielę w Sali Polivalenta Turek Atakan Yuksel.

Pojedynek zaczął się niepomyślnie dla reprezentanta Polski. Arbiter ocenił, że walczy on pasywnie. Punkt zdobył Nemes, a Sahakyan powędrował do parteru w którym rywal zdobył kolejne dwa punkty. Potem  podopieczny trenera Włodzimierza Zawadzkiego i Edwarda Barsegjana, rzutem przez biodro zniwelował dystans do 2:3 i takim wynikiem zakończyła się pierwsza runda.

Potem Serb był pasywny i na tablicy pojawił się remis 3:3. Na 1.43 przed końcem walki Sahakjan po raz pierwszy objął prowadzenie. Nemes nieudanie próbował wykonać rzut. Został błyskawicznie skontrowany, a dwa punkty dały Sahakjanowi wygraną 5:3 w 575 pojedynku ME 2019 i możliwość walki o najwyższe trofeum imprezy.

W pierwszym pojedynku w Sali Polivalenta Sahakyan pokonał w kwalifikacjach Karena Aslanjana (Armenia) na punkty 4:0.

Obaj rywale znają się doskonale. W ubiegły roku w warszawskiej Arenie Ursynów Sahakjan pokonał Ormianina w finale Międzynarodowego Turnieju im.Władysława Pytlasińskiego.

Także i tym razem góra był zawodnik z Kartuz.

Wygrał pierwszą część pojedynku 1:0 przy pasywności Aslanjana. W drugiej rywal ponownie nie wykazywał aktywności i powędrował do parteru Sahakjan prowadził już 2:0, a kolejne dwa punkty uzyskał za faul rywala.

W kolejnej walce (1/8 finału)  Sahakyan położył na łopatki po 2.53 Jaroslaua Kardasza (Białoruś) .Wprawdzie Białorusin zdobył pierwszy punkt, to jednak kolejne były dziełem jego rywala. Odwrotny pas i piękny rzut z góry za pięć punktów zakończyły pojedynek przez położenie na łopatki przy prowadzeniu Polaka 8:1.  W trzeciej walce zawodnik z Kartuz wyeliminował Bułgara Konstantina Stasa wygrywając 2:0 

Michał Tracz (WKS Śląsk Wrocław) wygrał repesaż z Justasem Petraviciusem (Litwa) i będzie walczył w sobotni wieczór o brązowy medal w kategorii 63 kg,  a jego rywalem jest Gruzin Lewani Kawiaradze.

W repesażu nie powiodło się Rafałowi Krajewskiemu (Legia 1926 Warszawa)  w najcięższej kategorii 130 kg, który przegrał z Finem Tuomasem Lahti 1;2..

Z turniejem pożegnał się także, po stoczeniu jednaj walki  w wadze 60 kg Dawid Ersetic (MKZ Unia Racibórz) ulegając w 1/8 finału  Muradwi Mammadowi z Azerbejdżanu przez przewagę techniczną 0:9. 

Mateusz Bernatek (AKS Piotrków Trybunalski) postarał się o thrillera w pierwszym pojedynku kategorii 72 kg w kwalifikacjach rywalizował z Gruzinem Ramazem Zoidze.  Pierwszą rundę Polak przegrał 1-5 tracąc punkty za pasywność i dwie nakładki.

Nie dał jednak za wygraną i w drugiej ruszył do ataku. Pasywność Gruzina oraz wózek za dwa punkty zmniejszyły dystans do 4:5.Polak po sekundzie wyrwał za głowę z parteru Zoidze i wykonał rzut przez plecy obejmując prowadzenie 8:5.

Potem trener Gruzina poprosil o challenge (przegląd wideo) zweryfikowany na korzyść Polaka co zaowocowało kolejnym punktem.. Rzut za jeden i sprowadzenie dało mu kolejne punkty.

Ostatecznie Polak wygrał przez przewagę techniczną 14:5. W drugim pojedynku Bernatek wyeliminował Łotysza Nikolaja Masjuksa zwyciężając go 7:2. 

Trzeciej przeszkody Polak nie pokonał. Dominik Etlinger z Chorwacji wyszedł na prowadzenie 4:0 rzucając rywala. Pasywność Chorwata i wypchnięcie dało zawodnikowi z Piotrkowa Trybunalskiego dwa punkty, za mało aby marzyć o awansie. 

Zapasy sportem wszzystkich dzieci
Materialy dyddaktyczno szkoleniowe
Facebook wydarzenie fb ost
Zrzut ekranu 2018 12 24 o 01.10.07

Partnerzy

Uww tournaments

Ziolkowski2013
Pytlasinski2013
Polandopen2013