Friday, 01.11.2019 r

Dzisiaj 1 listopada - Cześć Ich Pamięci

 

Dzisiaj wspominamy tych, którzy całe swoje życie poświecili zapasom i polskiemu sportowi. Cześć Ich Pamięci.

Mieczysław Tracz - człowiek skazany na zapasy

W tym roku zapasy straciły wielkiego zawodnika i trenera. Mieczysław Tracz w wieku 56 lat zmarł na chorobę nowotworową, z którą walczył przez osiem lat. W stylu klasycznym był jednym z najbardziej znanych zawodników. Reprezentował barwy Agrosu Żary, a od 1977 Śląska Wrocław. Trzykrotnie, w latach 1983, 1984 i w 1988, zdobył złoty medal mistrzostw Polski. Za zajęcie czwartego miejsca na mistrzostwach Europy w Lipsku (1985) rok później został wybrany Mistrzem Sportu. W 1987 na mistrzostwach świata we francuskim Clermond-Ferrand zajął siódme miejsce. W następnym roku na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu 1988 dotarł do trzeciej rundy, w której przegrał z przyszłym mistrzem olimpijskim Kamadirowem Madżidowowem z ZSRR. W tym samym roku na mistrzostwach Europy w norweskim Kolbotn zajął piątą lokatę.

Mieczysław Tracz to starszy brat Józefa.

 

Bracia Traczowie przygodę z matą zaczynali prawie w tym samym czasie w rodzinnych Żarach, gdzie sportem nr 1 są od lat zapasy. Mimo, że początkowo Mieczysław uprawiał piłkę nożną, to jednak w końcu trafił do klubu zapaśniczego i tak już pozostało. To była dobra decyzja przyszłego olimpijczyka. Mieczysław był o dwa lata starszy od Józefa i być może dlatego wygrywał z nim pierwsze pojedynki na zgrupowaniach i treningach, szczególnie w okresie juniorskim.

Sytuacja odwróciła się po przejściu do seniorów. Wtedy więcej sukcesów zaczął odnosić Józef, który trzykrotnie wywalczył medale igrzysk olimpijskich (brąz Seul 1988 i Atlanta 1996, srebro Barcelona 1992)
Po zakończeniu kariery Mieczysław Tracz zajął się pracą trenerską w Śląsku Wrocław.
 

Kiedy w 1992 roku Józef Tracz został wicemistrzostwem olimpijskim w Barcelonie, urodził się drugi syn Mieczysława - Michał ( Łukasz przyszedł na świat w 1987 roku). Michał właściwie od początku był skazany na zapasy i godnie poszedł w ślady ojca. Jest teraz etatowym reprezentantem Polski.

Zapasy sportem wszzystkich dzieci
Materialy dyddaktyczno szkoleniowe
Facebook wydarzenie fb ost
Zrzut ekranu 2018 12 24 o 01.10.07

Partnerzy

Uww tournaments

Ziolkowski2013
Pytlasinski2013
Polandopen2013