Poniedziałek, 24.12.2018 r

AKS Białogard drużynowym Mistrzem Polski

Reprezentanci AKS Białogard zdobyli w Warszawie tytuł drużynowego mistrza Polski w zapasach. W finale pokonali MKZ Unię Racibórz 10:8. Brązowe medale wywalczyły AZS AWF Warszawa i Boruta Olimpijczyk Zgierz&Radom.

Cztery drużyny przystąpiły w nim do półfinałow. AKS Białogard pokonał zdecydowanie warszawski AZS AWF, a Unia Racibórz wygrała z Borutą-Olimpijczykiem Zgierz&Radom.

Mecz finałowy zapowiadał się na wyrównane starcie. W składach obu zespołów znalazły się znane nazwiska polskich zapasów. AKS reprezentowali, m.in. Iwona Matkowska, Agnieszka Wieszczek-Kordus czy Zbigniew Baranowski. Unia Racibórz wystawiła chociażby Dawida Ersetica, Gevorga Sahakyana i Roberta Barana.

Pięć z dziewięciu pojedynków w finale wygrali zawodnicy z Białogardu i to oni sięgnęli po drużynowe mistrzostwo Polski. Byli go już nawet pewni po ósmej walce, po której Robert Baran mógł tylko zmniejszyć rozmiary porażki Unii.

W czasie zawodów jeden z najlepszych polskich zapaśników Józef Lipień odebrał puchar prezydenta RP Andrzeja Dudy dla Zapaśnika 100-lecia, przyznaną jego nieżyjącemu bratu Kazimierzowi, mistrzowi olimpijskiemu z Montrealu (1976), brązowemu medaliście z Monachium (1972) i dwukrotnemu mistrzowi świata oraz trzykrotnemu złotemu medaliście mistrzostw Europy.

W Hall of Fame polskiego sportu zapaśniczego znajdują się od piątku srebrny medalista olimpijski i mistrz świata w stylu klasycznym Józef Lipień, długoletni trener reprezentacji Polski w stylu wolnym Eugeniusz Najmark, sędzia trzech turniejow olimpijskich, a dziś sekretarz generalny PZZ dr Andrzej Głaz oraz nieżyjący pierwszy polski arbiter na arenie olimpijskiej Ksawery Waliszewski i brązowy medalista igrzysk w Montrealu (1976) klasyk Andrzej Skrzydlewski.

Nagrodę zapaśniczej centrali za 70-letnią pracę w tej dyscyplinie sportu odebrał Jan Żurawski. Przygodę ze sportem zaczął od stylu klasycznego, jednak największe sukcesy odnosił w stylu wolnym.

"Łzy cisną mi się do oczu. Obiecuję, że nadal będę pracował dla warszawskich zapasów" - powiedział urodzony 1 stycznia 1932 r. olimpijczyk z Rzymu (1960), 11-krotny mistrz Polski w stylu klasycznym i wolnym.

W półfinale AKS zwyciężył AZS AWF 16:2, a MKZ Unia - Borutę Olimpijczyka 13:5

wyniki finału:

waga 55 kg - Iwona Matkowska (AKS) - Paula Kozłow (MKZ Unia) przewaga punktowa 10:0

63 kg - styl klasyczny - Dawid Ersetic (MKZ Unia) - Sebastian Nowicki (AKS) przewaga techniczna 12:4

60 kg - styl wolny - Krzysztof Bieńkowski (AKS) - Patryk Olenczyn (MKZ Unia) pkt 8:2

62 kg - Sylwia Martyka (MKZ Unia) - Anna Uroda (AKS) pkt 5:0

92 kg - styl wolny - Zbigniew Baranowski (AKS) - Sebastian Jezierzańśki (MKZ Unia) poddanie zawodnika Unii po 26 s (kontuzja kolana)

77 kg - styl klasyczny - Geworg Sahakjan (MKZ Unia) - Sebastian Pilch (AKS) łopatki

76 kg - Agnieszka Wieszczek-Kordus (AKS) - Patrycja Sperka (MKZ Unia) - wygrana Wieszczek-Kordus poddanie (kontuzja barku Patrycji Sperki)

97 kg - styl klasyczny - Gerard Kurniczak (AKS) - Marcin Olejniczak (MKZ) pkt 3:0

125 kg - styl wolny - Robert Baran (MKZ Unia) - Kamil Kościółek (AKS) przewaga punktowa 10:0