Niedziela, 03.03.2019 r

2 złota biało-czerwonych w bułgarskim turnieju!

W bułgarskim Ruse odbył się międzynarodowy turniej Dan Kolov - Nikola Petrov, w którym nie zabrakło największych gwiazd światowych zapasów takich jak amerykanie Jordan Burroughs, Kyle Snyder, Włoch Frank Chamizo w stylu wolnym,Rosjanin Artem Surkov w stylu klasycznym czy też Julia Tkach-Ostapchuk z Ukrainy i Yusein Taybe z Bułgarii w zapasach kobiet. W tym wspaniałym międzynarodowym towarzystwie nasi zapaśnicy zdobyli 3 medale! 2 złote medale przypadły Gevorgowi Sahayanowi z Cartusia Kartuzy w kategorii 67kg i Iwonie Matkowskiej (WKS Grunawald Poznań) w kategorii 50kg w zapasach kobiet. Brązowy medal zdobyła Roksana Zasina (ZTA Zgierz) w kategorii 55kg.

Gevorg Sahakyan przez turniej przeszedł jak burza. W pierwszej rundzie brązowy medalista Mistrzostw Świata pokonał reprezentanta Japonii Shogo Takahashi 5-1. W 1/8 finału piąty zawodnik mistrzostw europy w Kaspijsku rozprawił się z Egipcjaninem Alim Abdelhamidem a potem w ćwierćfinale nasz reprezentant wygrał z Aleksejem Kiiankinem po bardzo emocjonującej walce. W półfinale zwycięzca Pucharu Polski z Raciborza wygrał 12-2 z drugim brązowym medalistą Mistrzostw Świata 2018 z Budapesztu, Kazachem Meiirzhanem Shermekhanbetem. W końcu przyszedł pojedynek finałowy z Rosjaninem Artemem Surovem, mistrzem świata i europy, który od dwóch lat nie przegrał żadnej walki. Utytułowany Rosjanin jako pierwszy poszedł do przymusowego parteru. Sahakyan kapitalnie szarpnął Rosjaninem z odwrotnego pasa i wykonał kapitalny rzut. Sekundę później nasz reprezentant wykonał jeszcze wózek. W drugiej rundzie to sędziowie Sahakyanowi wskazali pasywność ale Surkov nie dał rady wykonać akcji bo Polak świetnie wybronił parter. Wynik 5-1 utrzymał się do końca walki.

Drugi złoty medal zdobyła Iwona Matkowska, która przeżywa drugą młodość. Zawodniczka urodzona w Żarach pokonała w 1/8 finału Dauletbike Yakhshimuratovą z Uzbekistanu 6-4, potem w ćwierćfinale wygrała z Anną Łukasiak 3-0 a w półfinale wygrała z utytułowaną Turczynką Evin Dermihan 2-1. W finale Matkowska w świetnym stylu wygrała z Amerykanką Golston 4-1.

Znów nie zawiodła naszych oczekiwań Roksana Zasina. Nasza zawodniczka pokonała Sofię Mattsson. W Poland Open Polka wygrała 4-3. W Bułgarii był remis ale Roksana wykonała akcję wyżej punktowaną. W półfinale Zasina przegrała 1-3 z Greczynką Pervolaraki a w walce o brązowy medal nasza multimedalistka Mistrzostw Świata i Europy nie pozostawiła złudzeń Turczynce Bedisze Gun.