Czwartek, 13.09.2018 r

11 medali Biało-Czerwonych w Memoriałach Pytlasińskiego, Ziółkowskiego oraz Poland Open.

Reprezentacja Polski w zapasach zdobyła 11 medali w Memoriałach Pytlasińskiego, Ziółkowskiego oraz Poland Open. Jest to świetny prognostyk przed zbliżającymi Mistrzostwami Świata w Budapeszcie.

Kapitalny występ zanotowała Agnieszka Wieszczek - Kordus. Zawodniczka Grunwaldu Poznań jeszcze rok temu przeszła poważną operację kręgosłupa. Nikt nie wierzył w jej udany powrót na zapaśniczą matę. Agnieszka w ćwierćfinale pokonała 2:0 Patrycję Sperkę. W półfinale brązowa medalistka olimpijska z Pekinu wygrała z Cataliną Axante z Rumunii, a finale przez tusz pokonała Chinkę Kunming Wang.

Złoto w Poland Open zdobyła również Roksana Zasina. W ćwierćfinale brązowa medalistka z Paryża pokonała amerykankę Jaccerę Winchester 4-2. W półfinale po niezwykle wyrównanej walce Polka pokonała brązową medalistkę z Rio de Janeiro Sofię Mattsson 4-3. W finale Zasina okazała się lepsza od reprezentantki Ukrainy Tetyany Kit.

Srebrny medal wywalczyła Katarzyna Krawczyk w kategorii 53kg. Zawodniczka Cement Gryf Chełm w kwalifikacjach pokonała Ninę Hemmer (Niemcy) 7-4.

W ćwierćfinale wicemistrzyni Igrzysk Europejskich wygrała z Khrystyną Berezą z Ukrainy 6-4. W półfinale brązowa medalistka mistrzostw europy z Kaspijska po kapitalnej walce pokonała Dianę Weicker z Kanady 11-8. W finale nasza reprezentantka przy remisie 2:2 uległa mistrzyni świata juniorek 2015 Nanami Irie z Japonii.

Kategoria 72kg

Agnieszka Wieszczek - Kordus (Złoty medal)

Patrycja Sperka (Piąte miejsce)

Anna Urbanowicz (Ósme miejsce)

Kategoria 76kg

Daria Osocka (11 miejsce)

Wspaniały występ zanotowała reprezentacja Polski w stylu wolnym. Podopieczni Yusupa Abdusalamova zdobyli aż 5 medali.

Złoty medal w kategorii 86kg zdobył Zbigniew Baranowski. Zawodnik AKS Białogard w 1/8 finału pokonał Sebastiana Jezierzańskiego, czym właściwie zapewnił sobie wyjazd na Mistrzostwa Świata do Budapesztu. Później wielokrotny mistrz Polski pokonał Azamata Dauletbekova z Kazachstanu przez przewagę techniczną. W półfinale Baranowski wykazał się wielką charyzmą. Przegrywał z Piotrem Ianulovem 0:2 ale na 40 sekund przed końcem wykonał akcję za 2 punkty, która dała mu awans do finału. W finale z Amerykaninem Samuelem Brooksem Baranowski znów musiał gonić swojego przeciwnika. Ostatnia akcja tej walki zadecydowała o końcowym sukcesie naszego zawodnika.

Srebrny medal w kategorii 125kg zdobył Robert Baran. Nasz brązowy medalista ostatnich mistrzostw Europy w ćwierćfinale pokonał Daniela Ligetiego z Węgier 3-0. W półfinale Krotoszynianin w kapitalnym stylu pokonał reprezentanta Chin Zhiweia Denga 7-3. Niestety w finale Polak uległ mistrzowi Rosji Anzorowi Khizrievowi przez przewagę techniczną.

W kategorii 125 kg brązowy medal zdobył Kamil Kościółek. W ćwierćfinale nasz młodzieżowy Mistrz Europy pokonał reprezentanta Kanady Ammerveera Dhesi przez przewagę techniczną. W pojedynku półfinałowym rzeszowianin uległ Anzorowi Khizrievowi 0-6, a w walce o brąz Polak rozprawił się Nikolajem Chterevem z Bułgarii.

W kategorii 74kg brązowy medal zdobył Andrzej Sokalski. Zawodnik Slavii Ruda Śląska w ćwierćfinale wygrał Jevonem Belfourem 7-1. W półfinale Polak uległ reprezentantowi Chin Wei Wu. Ze względu na kontuzję kolana Jordan Olivier nie wyszedł do walki i Sokalski mógł cieszyć się z brązowego medalu.

Brązowy medal zdobył również Krzysztof Bieńkowski. Zawodnik AKS Białogard w 1/8 finału przegrał z Akhmedem Chekaevem przez przewagę techniczną. Reprezentant Rosji wszedł do finału i dzięki temu Bieńkowski mógł walczyć w repasażach. W pierwszej rundzie repasażu nasz zapaśnik pokonał Deana Heila 4-3 a w drugiej rundzie rozprawił się George Bucurem i tym samym zapewnił sobie brązowy krążek.

Kamil Kościółek (Brązowy medal)

Reprezentacja Polski w stylu klasycznym wywalczyła 3 medale.

Złoty medal w kategorii 67kg wywalczył Gevorg Sahakyan. Zawodnik Cartusia Kartuzy w 1/8 finału pokonał Konstantina Stasa z Bułgarii 7-2. W ćwierćfinale piąty zawodnik mistrzostw Europy z Kaspijska wygrał z Frederikiem Bjerrhuusem z Danii 6-3. W pojedynku półfinałowym pokonał przez przewagę techniczną Kristupasa Sleivę z Litwy. W finale Sahakyan we wspaniałym stylu wygrał z Karenem Aslayanem z Armenii. Początkowo Aslayan za uderzenie naszego zawodnika i dyskusję sędziami został zdyskwalifikowany. Po proteście trenerów Ormianin został przywrócony do klasyfikacji generalnej turnieju, ale to Sahakyan wygrał LXI Memoriał Władysława Pytlasińskiego.

Brązowy medal w kategorii 87kg zdobył Tadeusz Michalik. W 1/8 finału nasz zawodnik pokonał reprezentanta Litwy Juliusa Matuzeviciusa. W ćwierćfinale nasz brązowy medalista mistrzostw Europy (Ryga 2016) przegrał z Oleksandrem Shyshmanem 3-5. Shyshman wszedł do finału i dzięki temu Polak mógł walczyć w repasażach. W tej fazie po przepięknej walce Michalik pokonał Josefa Rau z USA 6-2. W pojedynku o brązowy medal Polak nie zostawił złudzeń reprezentantowi Chin Junjie Na i pokonał go przez przewagę techniczną.

Brązowy medal w kategorii 130kg wywalczył Rafał Krajewski. Tegoroczny Mistrz Polski w ćwierćfinale pokonał reprezentanta Czech Stepana Davida. W półfinale zawodnik Legii Warszawa nie sprostał Yasmaniemu Acoscie Fernandezowi z Chile, z którym przegrał przez przewagę techniczną. W walce o brązowy medal Krajewski wygrał z Shuai Kongiem przez położenie na plecy. To jest pierwszy międzynarodowy sukces Krajewskiego w karierze.